زیتون(روان شناسی ازدواج)

21هزارکودک بدسرپرست وبی سرپرست در ایران

 بسم الله الرحمن الرحیم

سرپرست دفتر شبه خانواده  سازمان بهزیستی کشور، با استناد بر آخرین آمارهای استخراج شده سال گذشته، اعلام کرد: سرپرستی حدود 39 درصد از 21 هزار کودک تحت پوشش بهزیستی به دلیل فقدان صلاحیت والدین و یا بنابر دلایلی همچون زندانی بودن، اعتیاد به مواد مخدر، فساد اخلاقی و جدایی آن ها از یکدیگر به این سازمان واگذار شده است.

حمیدرضا الوند در گفت وگو با ایسنا، ضمن بیان این مطلب افزود: این در حالیست که 19/5 درصد از مجموع این فرزندان نیز به دلیل سر راه گذاشتنشان پذیرش شده اند.

وی با اذعان بر این که حدود 14 درصد از کودکان یاد شده نیز به دلیل فوت والدین در سیستم نگهداری از کودکان بهزیستی پذیرش می شوند، اظهار کرد: حدود سه درصد از فرزندان پذیرش شده، به دلیل بیماری های صعب العلاج والدین که در صورت نگهداری فرزندان توسط آن ها سلامت جسمانی و یا روانی کودکان به خطر می افتد، به وسیله رای ددگاه به بهزیستی سپرده شده است.

سرپرست دفتر شبه خانواده سازمان بهزیستی کشور، با بیان این که همچنین پذیرش حدود 3/1 درصد از این فرزندان به دلیل مفقود الاثر بودن والدین صورت گرفته است، تصریح کرد: مابقی پذیرش ها نیز به دلیل سایر عوامل و یا ترکیبی از این عوامل بوده است.  الوند ادامه داد: در حال حاضر سرپرستی «موقت» 11 هزار و 500 نفر از مجموع 21 هزار فرزند ذکر شده، در خانواده های واجد شرایط مندرج در قانون واگذار و مابقی کودکان نیز درون خانه های کودکان و نوجوانان تحت نظارت این سازمان ساماندهی شده اند.

وی ضمن بیان این مطلب، نسبت ساماندهی این فرزندان را این گونه بیان کرد: حدود 55 درصد کودکان در درون خانواده هایی  ساماندهی شده اند که اکثر آن ها از اقوام سببی و یا نسبی کودکان هستند. همچنین حدود 45 درصد از کودکان باقی مانده نیز درون خانه های کودکان و نوجوانان تحت نظارت بهزیستی زندگی می کنند. سرپرست دفتر شبه خانواده سازمان بهزیستی کشور، در این باره که چه تعداد از فرزندانی که در خانه های کودکان و نوجوانان نگهداری می شوند، وضعیت جسمانی و یا روحی مناسبی برای واگذاری به خانواده های متقاضی ندارند، خاطر نشان کرد: حدود سه درصد از مجموع 9 هزار 500 کودک یاد شده که در خانه های کودکان و نوجوانان نگهداری می شوند، دچار معلولیت بوده و معمولا متقاضی نگهداری ندارند.  الوند در ادامه با اعلام بدسرپرست بودن بیش از 85 درصد از فرزندان تحت پوشش مراکز شبه خانواده بهزیستی در کشور به ایسنا گفت: کودکانی که تحت برنامه های بهزیستی قرار داشته و خدمات دریافت می کنند، شامل دو گروه کودکان بی سرپرست قانونی (کودکانی که پدر، مادر و یا جد پدریشان در قید حیات نیست) و همچنین کودکان بدسرپرست (کودکانی که پدر، مادر و یا جد پدری آن ها در قید حیات هستند، اما صلاحیت نگهداری را از فرزندشان را به وسیله رای مراجع ذی صلاح قانونی و قضایی برای مدت زمان مشخص از دست داده اند)، می شوند. وی با تاکید بر این که درصد بالای کودکانی که به دلیل بدسرپرست بودن والدین در مراکز بهزیستی نگهداری می شوند، زنگ خطری برای جامعه به شمار می رود، اظهار کرد: به سمتی پیش می رویم که روز به روز به تعداد خانواده هایی که صلاحیت نگهداری از کودکان خود را ندارند، افزوده و همین امر باعث تزلزل خانواده ها می شود. همچنین این در حالیست که خانواده ها نسبت به پذیرش سرپرستی کودکان خود سست تر می شوند.  سرپرست دفتر شبه خانواده سازمان بهزیستی کشور، بدون ذکر درصد این افزایش ها، خاطر نشان کرد: با نگاهی به سنوات گذشته، هر ساله به تعداد چنین خانواده هایی درصدی اضافه می شود، لذا نیازمند بازنگری در قانون مدنی و خانواده  توسط دستگاه های ذی  صلاح هستیم.

الوند ادامه داد: براساس قانون مدنی، پدر و مادر مکلف به ترتیب و نگهداری فرزندان خود هستند و چنان چه والدین به هر دلیلی از زیر بار مسوولیت فرزندشان فرار کنند باید مجازات شوند، اما هیچ ضمانت اجرایی برای این امر در قانون در نظر گرفته نشده است.

 

 

نویسنده : هاشم : ۱:۱٧ ‎ب.ظ ; ۱۳۸٩/۱۱/۱٧
Comments نظرات () لینک دائم