زیتون(روان شناسی ازدواج)

نحوه ی مصرف قرص های ضد حاملگی

نحوه ی مصرف قرص های ضد حاملگی به طریق زیر است:

* شروع قاعدگی را روز اول خونریزی در نظر بگیرید.

* قرص های LD و HD را از روز پنجم قاعدگی شروع کنید. سعی کنید هر شب و در ساعت معینی مصرف کنید تا زمانی که 21 عدد قرص موجود در بسته تمام شود.

* در هر نوع پس از اتمام 21 قرص هر بسته، یک هفته استراحت کرده و قرصی مصرف نکنید. سپس از روز 8، مصرف بسته ی بعدی را آغاز کنید.

* بهتر است قرص ها پس از شام و قبل از خواب خورده شوند تا عوارض گوارشی ایجاد نکنند.

* اگر پس از اتمام اولین بسته ی قرص در طی 7 روز استراحت، قاعدگی ایجاد نشود، به شرط آن که همه ی قرص ها را مرتب مصرف کرده باشید و اسهال و استفراغ شدید نداشته باشید و از داروی دیگری هم به طور هم زمان استفاده نکرده باشید، مشکلی وجود ندارد و از روز 8 بسته ی دیگر را مصرف کنید. در غیر این صورت با پزشک یا ماما مشورت کنید.

در صورتی که مصرف قرصی را فراموش کردیم چه باید کرد؟

قرص های LD و HD:

- اگر مصرف قرص را در روز مقرر فراموش کردید، تا نوبت بعد هر موقع که یادتان آمد، قرص را بخورید و در غیر این صورت، روز بعد باید دو قرص را با هم میل کنید و از روزهای بعد طبق دستور قبلی، روزی یک عدد قرص مصرف شود.

- چنانچه مصرف قرص برای دو روز متوالی فراموش شود، روزی دو قرص برای مدت دو روز مصرف کنید (در مجموع 4 عدد) و از روز سوم طبق دستور قبلی یعنی روزی یک قرص مصرف شود.

- چنانچه مصرف قرص برای سه روز متوالی فراموش شود، توصیه می شود که قرص را قطع کرده و در آن دوره تا شروع قاعدگی از روش دیگری استفاده کنید و بعد از شروع قاعدگی طبق دستور قبلی از روز پنجم، بسته ی جدید را مصرف کنید.

 قرص ضد حاملگی

قرص های تری فازیک:

در صورت فراموش کردن مصرف یک قرص، اگر در مدتی کمتر از 12 ساعت از زمان همیشگی به خاطر آوردید، بلافاصله مصرف کنید (گذشت زمان کمتر از 12 ساعت از زمان معمول خوردن قرص، اثر پیشگیری از بارداری را کاهش نمی دهد).

اگر پس از 12 ساعت به خاطر آوردید، باید به محض به یاد آوردن، مصرف بقیه ی قرص ها را ادامه دهید و قرص های فراموش شده را مصرف نکنید. در این گونه موارد حتماً باید از یک روش دیگر مانند کاندوم، تا شروع بسته ی بعدی استفاده شود.

زمان مصرف قرص ها بعد از سقط جنین و زایمان چگونه است؟

1- به دنبال سقط های کمتر از 12 هفته، بلافاصله قرص را مصرف کنید.

2- به دنبال سقط های 12 تا 20 هفته، 10-7 روز بعد از سقط مصرف کنید.

3- به دنبال زایمان، 3 هفته پس از زایمان مصرف کنید.

قرص چگونه عمل می کند؟

مصرف قرص با سه روش زیر از بارداری پیشگیری می کند:

1- مهار تخمک گذاری

2- جلوگیری از نفوذ اسپرم، با ایجاد موکوس غلیظ سرویکس

3- ایجاد محیط نامناسب برای لانه گزینی

نکاتی که در هنگام استفاده از این قرص ها باید رعایت شود:

1- سه ماه پس از شروع مصرف قرص، بهتر است برای کنترل وزن، فشار خون، قند، تری گلیسیرید خون و آزمایش ادرار به پزشک مراجعه کنید و در صورت سالم بودن، سالیانه کنترل شوید. در کنترل دوره ای بهتر است، معاینه پستان و لگن نیز انجام شود.

2- اگر به دلایلی مجبور به مصرف هم زمان آنتی بیوتیک هایی نظیر آمپی سیلین و تتراسایکلین هستید، بهتر است از یک روش کمکی ضد بارداری نیز استفاده کنید.

3- در اولین دوره ی مصرف قرص، در ماه اول و ترجیحاً 2 هفته اول، از یک روش دیگر مانند کاندوم استفاده کنید.

4- در صورت بروز عوارض جدی مانند: تاری دید ، تنگی نفس ، درد ناگهانی سینه که با دَم شدیدتر می شود، تورم و درد ساق پا و... سریعاً  به پزشک مراجعه کنید.

5- در صورت ابتلا به اسهال و استفراغ حتما جهت انتخاب روش مناسب دیگر همراه با آن، با پزشک خود مشورت کنید.

زهره محمودی- کارشناس ارشد مامایی

*مطالب مرتبط:

انواع قرص های ضد بارداری

عوامل تهدید کننده سلامت قلب در زنان

توصیه های ورزشی در خانم های باردار

تغذیه دوران بارداری (قسمت اول) و (قسمت دوم

نقش تغذیه در کاهش عوارض دوران بارداری 

 http://www.tebyan.net/index.aspx?pid=41256

 

روش های ضدبارداری اورژانس را می توان پس از روابط زناشویی بدون محافظت به کار برد؛ چه اصولا از هیچ روش ضدبارداری ای استفاده نکرده باشید...

چه روش مورد استفاده شما شکست خورده باشد (مثلا کاندوم مرد هنگام آمیزش پاره شده یا زن مصرف قرص ضدبارداری را فراموش کرده باشد.)

روش های ضدبارداری اورژانس متفاوتی وجود دارد:

۱) قرص های به اصطلاح «صبح روز بعد» که ممکن است حاوی لونورژوسترول، یک هورمون صناعی پروژستینی یا اولیپریستال استات، یک ماده آگونیست آنتاگونیست پروژسترون باشند و به اسامی تجاری متفاوتی در بازار موجودند. این قرص ها را باید در کوتاه ترین مدت و حداکثر در کمتر از ۷۲ ساعت پس از آمیزش بدون محفاظت، مصرف کرد و برحسب نوعشان ممکن است به صورت ۲ دوز شامل یک یا دو قرص با فواصل ۱۲ ساعت مصرف شوند. معمولا در بازار ایران، قرص حاوی لونورژسترول در دسترس است که به صورت قرص های ۷۵/۰ میلی گرمی در بسته های دوتایی عرضه می شود و در کمتر از ۷۲ ساعت پس از آمیزش بدون محافظت، ابتدا یک قرص و ۱۲ ساعت بعد قرص دوم باید مصرف شود.

۲) یک روش دیگر ضدبارداری اورژانس، مصرف قرص های ترکیبی ضدبارداری معمول است که حاوی هر دوی هورمون های استرو ژن و پروژسترون هستند. معمولا از نوع HD (دوز بالای) این قرص ها در کمتر از ۵ روز پس از آمیزش بدون محافظت، به صورت دو قرص در ابتدا و دوقرص دیگر پس از ۱۲ ساعت استفاده می شود.

۳) یک روش دیگر، استفاده از آی یودی های مس دار است که با نام های تجاری متفاوت در بازار موجودند. گرچه آی یودی معمولا برای پیشگیری درازمدت از بارداری مورد استفاده قرار می گیرد اما در فاصله زمانی کمتر از ۵ روز پس از رابطه زناشویی محافظت نشده، می توان از این نوع آی یودی که به طور مداوم مس آزاد می کند، استفاده کرد و آن را در دهانه رحم قرار داد. در صورتی که بخواهید همچنان از آی یودی به عنوان روش ضدبارداری استفاده کنید، می توان حداکثر تا ۱۰ سال آی یودی را در رحم باقی گذاشت، در غیر این صورت، پس از عادت ماهانه بعدی آن را برمی دارند.

● نحوه تاثیر

با توجه به اینکه در چه زمانی از چرخه قاعدگی تان باشید، نحوه اثر این روش ها متفاوت و شامل این موارد است:

▪ جلوگیری از تخمک گذاری یا به تاخیر انداختن آن

▪ مهار کردن لقاح تخمک آزاد شده

▪ جلوگیری از کاشته شدن تخمک لقاح یافته در رحم

اگر هنگامی که از قرص های هورمونی پیشگیری اورژانس حاوی لونورژسترول استفاده می کنید، از قبل باردار باشید، درمان بی اثر خواهد بود و آسیبی به جنین در حال رشد نمی رسد ولی در صورت بارداری، نباید از قرص های حاوی اولیپریستال (مانند قرص Ella) استفاده کرد. همچنین گذاشتن آی یودی در صورت بارداری، ممکن است باعث عفونت یا خاتمه بارداری شود.

● موارد منع مصرف

توجه داشته باشید که روش های ضدبارداری اورژانس برای هر فردی مناسب نیستند و پزشک شما ممکن است در مواردی استفاده از قرص های هورمونی را صلاح نداند، از جمله در موارد خون ریزی بدون علت مشخص از واژن. در صورتی که دیابت داشته باشید، ممکن است اجازه مصرف این قرص های ضدبارداری اورژانس داده شود اما پزشک به دقت شما را

تحت نظر خواهدگرفت. گرچه استفاده از قرص های ترکیبی ضدبارداری معمولا برای زنانی که مبتلا به بیماری های خاص (مانند سابقه بیماری قلبی یا لخته خونی) هستند، توصیه نمی شود اما مزیت استفاده از این قرص ها به عنوان روش ضدبارداری اورژانس، از خطرهای آنها بیشتر است.

پزشک ممکن است استفاده از آی یو دی های حاوی مس را به عنوان روش ضدبارداری اورژانس در مواردی اجازه ندهد:

▪ ناهنجاری های ساختمان رحم که در قراردادن یا نگهداری آی یودی تداخل ایجاد می کنند

▪ ابتلا به عفونت لگنی مانند بیماری التهابی لگن

▪ زایمان یا سقط جنین اخیر

▪ مبتلابودن به سرطان رحم یا سرطان گردن رحم

▪ خون ریزی از واژن بدون علت مشخص

▪ آلرژی به اجزای آی یودی

▪ ابتلا به بیماری هایی که باعث تجمع بیش از حد مس در کبد، مغز و سایر اندام های حیاتی می شوند (بیماری ویلسون).

▪ ابتلا به بیماری های عفونی منتقل شونده از راه جنسی یا در معرض خطر بالای آنها بودن

▪ سابقه قبلی مشکل در استفاده از آی یودی.

● میزان تاثیر

در صورت استفاده درست از روش های ضدبارداری اورژانس، در درصد بالایی از موارد، بارداری ناخواسته رخ نمی دهد اما به هر حال این روش ها به اندازه سایر روش های ضدبارداری موثر نیستند و برای استفاده معمول توصیه نمی شوند. استفاده از این روش ها ممکن است عادت ماهیانه بعدی را حداکثر تا یک هفته به تاخیر بیندازد. اگر در طول ۳ تا ۴ هفته پس از استفاده از این روش ها، عادت ماهیانه نشدید یا دچار درد شکمی بودید و خون ریزی های نامنظم یا مداوم داشتید، باید آزمایش بارداری بدهید.

● عوارض جانبی

قرص های هورمونی برای پیشگیری اورژانس چه قرص های حاوی نورژسترول و چه قرص های ترکیبی ممکن است باعث تهوع، استفراغ، خستگی، سردرد، حساسیت پستان، خون ریزی در فاصله قاعدگی ها یا تشدید خون ریزی قاعدگی، درد بخش تحتانی شکم و اسهال شوند.
برچسب ها : جلوگیری,جلوگیری از بارداریفروش جلوگیری,روشهای جلوگیری از بارداری,روش جلوگیری اورژانسی,جلوگیری از بارداری بعد از عمل جنسی,جلوگیری بعد از رابطه جنسی,

http://fulljensi.mihanblog.com/post/48

نویسنده : هاشم : ٦:٠٦ ‎ب.ظ ; ۱۳٩٠/۱٠/۳
Comments نظرات () لینک دائم