زیتون(روان شناسی ازدواج)

سلیمان نبی: یک سبحان الله قبول تو از تمام این سلطنت من با ارزش تر است

عمران :چرا ثروت مندان باید در دنیا و آخرت در راحتی باشند، اما فقرا بر عکس، در دنیا و آخرت بدبختند،اگه خدا من ثروتمند می کرد هم در دنیا و آخرت در راحتی بودم و ثواب بیشتری می کردم.

عمران جان ،  فقر سخته اما بهتره که به حکمت خدا اعتمادکنیم واز خدا عاقبت بخیری بخواهیم حتما داستان غطبه خوردن کشاورز فقیر رو به حضرت سلیمان(پادشاهی که باد و انس و جن و همه چیز تحت فرمانش  بود)شنیدی که حضرت سلیمان فرمود : ای پیرمرد یک سبحان الله قبول تو از تمام این سلطنت با ارزش تر است چون پادشاهی فانی ولی ثواب جاوید است (المک یفنی و ثواب یبقی)

 نه در زندگی دنیایی می‏توان ثروت را مساوی با آرامش دانست و نه در مورد آخرت، موجب سعادت پنداشت.
 در روایات آمده: "در حلال دنیا حساب و در حرامش عذاب است".(بحارالانوار، ج 67، ص 311) از این رو، زندگی آسایش بخش و معقول و دل خواه دین، زندگی در حد کفایت است. امام علی(ع) می‏فرماید: "آسایش در این است که انسان در زندگی به مقدار کفایت بسنده کند".(الحیاة، ج 4، ص 272)
نمی‏توان گفت فقرا به خاطر فقرشان در آخرت بی‏نصیب‏اند،
جمعی از فقرا خدمت رسول خدا (ص) رسیدند و گفتند: ثروت مندان اموالی برای انفاق دارند و ما چیزی نداریم. وسیله برای حج دارند و ما نداریم. امکانات برای آزاد کردن بردگان دارند و ما نداریم. پیامبر(ص) فرمود: "هر کس صد بار تکبیر بگوید، از آزاد کردن یک برده افضل است. کسی که صد بار تسبیح بگوید، از این که یک صد اسب را برای جهاد لجام کند، افضل است. کسی که صد بار لا اله الا الله بگوید، عملش از تمام مردم در آن روز برتر است، مگر این که کسی بیش‏تر بگوید".
این سخن به گوش ثروت مندان رسید و به اذکار روی آوردند. فقرا این موضوع را با پیامبر(ص) مطرح کردند. حضرت فرمود: "این فضل الهی است به هر کس بخواهد می‏دهد".(مجمع البیان، ج 10، ص 284)

حضرت امام صادق(ع) می‏فرماید: "همانا بنده مؤمن آرزو می‏کند و می‏گوید:
خدایا! به من رزق و روزی وسیعی عطا فرما تا من هم بتوانم - مانند ثروت مندان - کارهای خیر انجام دهم. اگر آن فرد صداقت و پاکی نیت داشته باشد و خداوند این صداقت را در او ملاحظه نماید، به او اجر و ثوابی می‏دهد برابر با پاداشی که اگر ثروت زیاد و وسعت روزی داشت و با هزینه کردن پول‏ها در راه خدا، آن اعمال صالح را انجام می‏داد".(وسایل الشیعه، ج 1، ص 35)
علاوه بر این، فقر اگر با صبر و خویشتن داری همراه باشد، فضیلتی دارد که آن چنان در خور توجه است که چه بسا ارزش انفاق ثروت مندان به درجه آن نرسد
منبع :بصیرت
نویسنده : هاشم : ۳:٠۳ ‎ب.ظ ; ۱۳٩٠/۱٠/۱۸
Comments نظرات () لینک دائم