زیتون(روان شناسی ازدواج)

90درصددختران وپسران ایرانی کمبودویتامین دِ وکمبودکلسیم دارند !!!


کمبود یک ویتامین مهم دیگر در سفره های ایرانی
سرویس علمی و آموزشی کلمه: به دنبال طرح هدفمند کردن یارانه ها و فقر غذایی اعلام شده در سبد غذایی مردم از سوی مرکز پژوهشها، یک کارشناس تغذیه از کمبود ویتامین D در سفره ایرانی خبر داد.
ویتامین D یکی از ویتامین‌هایی است که توزیع آن در منابع غذایی بسیار محدود است و دریافت آن از طریق نور آفتاب نیز به دلایلی کافی نیست هر چند آلودگی هوا مانع از تابش مستقیم نور آفتاب در شهرهای بزرگ می شود.
بر اساس پژوهشی که از دانش‌آموزان ۱۲ منطقه انجام شد، بیش از ۹۰ درصد از دانش‌آموزان دچار کمبود ویتامین D بودند که ۸۵ تا ۹۰ درصد پسران و ۹۰ تا ۹۵ درصد از دختران دچار کمبود ویتامین D هستند.آمار مرکز پژوهش هاى مجلس نبز موید این واقعیت است که بیش از ۲۰ درصد از جمعیت کشور توانایى مالى براى سیرى شکم خود را ندارند و ۵۰ درصد براى تامین «سیرى سلولى» دچار مشکل هستند.دانشیار انستیتو تحقیقات تغذیه و صنایع غذایی کشور می گوید: دریافت ویتامین D به میزان یک هزار واحد می‌تواند در شاخص‌های قندخون و التهابی تأثیر داشته باشد و غنی‌سازی دوغ با ویتامین D موجب بهبود شاخص‌های قندخون می‌شود.در همین حال، مدیر کل دفتر بهبود تغذیه وزارت بهداشت و درمان چندی قبل اعلام کرده بود که ۲۳ درصد افراد جامعه زیر خط بقاء قرار دارند و کمتر از نیاز روزانه اشان کالری دریافت می‌کنند. در این میان ۷۰ درصد جمعیت ایران کمتر از نیاز روزانه اشان آهن دریافت می‌کنند همچنین
۷۵درصد شهروندان ایرانی نیز فقر کلسیم دارند و نیاز روزانه اشان به کلسیم تامین نمی‌شود.آمارهای جهانی از شیوع بالای کمبود ویتامین D خبر می‌دهند که این آمارها بسیار هشدار دهنده است.بر اساس گفته کارشناس تغذیه ویتامین D برای بافت‌های استخوانی بسیار ضروری است و در توان ماهیچه‌ای اثر می‌گذارد. اگر در شرایطی کمبود ویتامین D تا حدودی بالا باشد علائم آشکار بیماری استخوانی بروز می‌کند و شیوع پوکی استخوان نیز افزایش پیدا خواهد کرد همچنین سن بروز این بیماری نیز کاهش پیدا می‌کند.
‌بروز بیماری‌های مزمنی مانند دیابت نوع یک و نوع ۲، سرطان‌ها، بیماری‌های قلبی و عروقی به نوعی به وضعیت ویتامین D در جامعه برمی‌گردد.
 
گفتنی است مرضیه وحید دستجردی، وزیر بهداشت چندی پیش اعتراف کرده بود که وضعیت سبد غذایی خانواده‌های ایرانی بعد از هدفمند شدن یارانه‌ها نه تنها بهبود نیافته بلکه موجب نگرانی دست اندرکاران نظام سلامت کشور نیز شده است.

منبع:کلمه

نویسنده : هاشم : ۱۱:٢٧ ‎ب.ظ ; ۱۳٩٠/۱٠/٢٠
Comments نظرات () لینک دائم