زیتون(روان شناسی ازدواج)

تفاوت مذی و منی در زن

 

پرسش:
تفاوت مذی و منی در زن چیست؟ می خواهم بدانم ترشحاتی که از زن خارج می شود به چند دسته تقسیم می شوند و کدام نجس هستند و کدامها پاک هستند و کدامها به غسل جنابت نیازدارند؟

 

پایگاه حوزه4995-2، 4995-2
پاسخ:


ترشحاتی که در اوج لذت خارج می شود منی است ولی اگر شک کند که به این مرحله رسیده یا نه، حکم به منی نمی شود و سایر ترشحات که لذت را به همراه ندارد مذی و پاک می باشد.
در مسئله جنابت زن، بعضی از مراجع عظام قائل به خروج منی از زن می باشند که فتوای رهبر معظم انقلاب در این خصوص به شرح ذیل می باشد:
بطور کلی اگر زن به اوج لذّت جنسی برسد و در آن حال مایعی از او خارج شود جنابت محقق شده و غسل بر او واجب است ولی اگر شک کند که به این مرحله رسیده یا نه و یا شک در خروج مایع داشته باشد، غسل واجب نیست و سایر ترشحات نیز پاک است.
بعضی دیگر از مراجع هم بر این قائل اند: ترشحاتی از قبیل وذی و مذی که پاک هستند مختص مردها می باشند و زن دارای چنین ترشحاتی نیست و تمام ترشحاتی که از زنها خارج می شوند محکوم به طهارت و پاکی هستند، مگر اینکه یقین داشته باشد که منی است و امروزه بعضی از متخصصین فن و دانشمندان فیزیولوژی عقیده دارند که منی زن خارج نمی شود و در نتیجه ترشحی به نام منی برای زن وجود ندارد.
مطالب مرتبط
احکام بانوان در قرآن
بلوغ
جنابت زنان
اصطلاح شناسی فقه بانوان (پرسمان :: مهر 1385، شماره 49)
اصطلاح شناسی نگاه و نکاح (پرسمان :: مرداد 1385، شماره 47)
قاعده امکان و کاربرد آن در زمینه امور فقهی وحقوقی زنان[1]
بررسی نظریات پیرامون سن یائسگی
تعلق خمس بر درآمد کسب و حقوق زن
ضوابط شرعی اشتغال بانوان (پیام حوزه :: تابستان 1376، شماره 14)
حکم بازیگری زن در فیلم و تئاتر
http://hawzah.net/FA/questionview.html?QuestionID=12055
نویسنده : هاشم : ٢:٥٥ ‎ب.ظ ; ۱۳٩٠/۱۱/٩
Comments نظرات () لینک دائم