زیتون(روان شناسی ازدواج)

مشاوره و تفاوت آن با روان درمانی، روانشناسی و روانپزشکی

 
مقالات خانم مشاور
نویسنده خانم مشاور   تاریخ ارسال شنبه 29 بهمن 1390 در ساعت 10:30 ق.ظ

 

مشاوره یکی از زیر مجموعه‌های رشته روانشناسی بوده و از مجموعه رشته‌های یاورانه می‌باشد؛ که در آن به بررسی مشکلات مراجعان و همراهی با ایشان برای رسیدن به خود- رهبری، به عنوان انسان‌هایی که توانایی تغییر و رشد دارند، پرداخته می‌شود.

در این فرآیند، مسائل و مشکلات شغلی، تحصیلی، خانوادگی، شخصی، عاطفی و... برای بررسی، مطرح می‌شوند.

 

دیدگاه‌های درمانی

در مشاوره دو دیدگاه عمده درمانی- "مسقیم" و "غیر مستقیم"- وجود دارد که با توجه به شخصیت مشاور و مشکل مراجع، مورد استفاده واقع می‌شود.

در دیدگاه "مستقیم"، مشاور وظیفه رهبری جلسه را بر عهده داشته و می‌بایست مشکل مراجع را به کمک ابزاری کاربردی (از قبیل مصاحبه، آزمون، شرح حال نویسی و...) تشخیص دهد و سپس به ارائه راه حل و حل مشکل مراجع، مبادرت ورزد.

دیدگاه "غیر مستقیم"، انسان را به عنوان موجودی فعال و خودانگیخته دانسته و در نتیجه، قسمت اعظم رهبری جلسات مشاوره را به مراجع سپرده و از تشخیص-  به هیچ عنوان- استفاده نمی‌نماید. در این دیدگاه، مشاور وظیفه دارد که خودارزشمندی مراجع را با استفاده از نگرش‌های انسانی، از جمله توجه نامشروط به وی، بالا برده، و او را در فرآیند تفکرش در رابطه با حل مشکلات موجود، یاری رساند. در این نوع درمان، مشاور اجازه ارائه هیچگونه پند و یا نصیحتی را نداشته و از هیچ ابزار خاصی برای تشخیص استفاده نمی‌کند؛ بلکه این مراجع است که خود را طی فرآیند ارتباط با مشاور، با ارزش احساس نموده، و برای حل مشکلات خود، انگیزه پیدا کرده و تلاش میکند و در نهایت به خود رهبری نائل می‌شود. در مشاوره "غیر مستقیم" به جای استفاده از پند و اندرز یا ارائه راه حل، راه حل‌های ارائه شده توسط مراجع، مورد بررسی قرار می‌گیرد و این وظیفه مراجع است که برای مشکلش، اقدام به یافتن راه حل نماید.

 

<!--[if !supportLists]-->-          <!--[endif]-->تفاوت مشاوره و روان درمانی

در روان درمانی، بیشتر، مشکلات عمیق و حاد عاطفی و شناختی مطرح می‌شود؛ در حالیکه در مشاوره، عمق مشکلات مطرح شده، کمتر است.

زمان درمان در مشاوره کوتاهتر بوده؛ اما در روان درمانی طول دوره درمان، بیشتر است.

و در نهایت اینکه مشاوره و روان درمانی، صرفا از نظر کمّی با یکدیگر تفاوت دارند و از نظر کیفی، تقریبا در یک سطح هستند.

* روان درمانگران، در واقع همان مشاوران هستند که با توجه به مشکل مراجع، از شیوه روان درمانی و یا مشاوره استفاده می‌نمایند.

<!--[if !supportLists]-->-          <!--[endif]-->تفاوت مشاوره و روانشناسی

در مشاوره، نگرش به انسان بسیار مثبت بوده و به او هرگز به عنوان یک بیمار نگاه نمی‌شود؛ در صورتی که در روانشناسی چنین نیست.

موضوعات مورد بررسی در روانشناسی، بیشتر شامل اختلالات شخصیتی و روانی می‌شود و حال آنکه در مشاوره، مسائل و مشکلات موجود در زندگی روزمره مورد بررسی و بهبود قرار می‌گیرند.

<!--[if !supportLists]-->-          <!--[endif]-->تفاوت مشاوره و روانپزشکی

در روانپزشکی عموما از دارو درمانی برای درمان مشکلات حاد شخصیتی و روانی استفاده می‌شود و به مراجعه کننده، صرفا به دید یک بیمار توجه می‌شود و در نتیجه، روابط پزشک- بیمار  در جریان است؛ در حالی که در مشاوره، رابطه بین مشاور و مراجع تا حدی صمیمی است و مشاور، روان درمانگر و روانشناس، به هیچ عنوان اجازه تجویز دارو را ندارند.

همچنین برای اخذ رشته روانپزشکی، فرد می‌بایست در ابتدا دوره عمومی پزشکی را با موفقیت پشت سر گذاشته و سپس تخصص خود را در رشته روانشناسی بگیرد.

به صورت کلی تمامی این رشته ها با یکدیگر همپوشی داشته و در صورتی که هر یک از افراد شاغل در یکی از آنها با موردی که در حیطه کاری وی نیست، برخورد داشته باشد، می بایست مراجعه کننده را به متخصص مربوطه، ارجاع دهد.


لازم به ذکر است که "روانکاوی" صرفا یکی از دیدگاه های درمانی در مشاوره، روان درمانی و روانشناسی است.


http://bidarmaghz.mihanblog.com/

نویسنده : هاشم : ۱٢:۱۱ ‎ب.ظ ; ۱۳٩٠/۱٢/۱
Comments نظرات () لینک دائم