زیتون(روان شناسی ازدواج)

نتایج پژوهش های علمی در مورد عنکبوت

باتشکر ازفرشته میرنظامی فرستنده این میل:

همه این تفاسیر بر این موضوع اتفاق دارند که مقصود از " بیت العنکبوت" در سوره عنکبوت، همان بیت مادی یعنی "خانه" است که عنکبوت به عنوان محل سکونت خود انتخاب می کند. در تفسیرها این خانه را چنین تفسیر کرده اند:
- چیزی از آن دفاع نمی کند. (تفسیر طبری)
- ضعیف ترین خانه است که سرما و گرما را نگاه نمی دارد. (قرطبی)
- خانه ای ضعیف. (ابن حیان آندلسی)
- هیچ خانه ای از آن ضعیف تر نیست. (شوکانی)
- از ضعیف ترین خانه هاست. (سعدی)
- ضعیف ترین خانه هاست به خاطر پستی و کوچکی آن. (صابونی)
- هیچ چیزی در سستی نزدیک و مشابه آن ندیدیم. (عمادی)
- هیچ خانه ای ضعیف تر و سست تر از این نیست. (قنوجی بخاری)
- سست ترین خانه ها و ضعیف ترین آنهاست. (اصلاحی)
- هیچ خانه ای سست تر از آن در میان خانه های حشرات نیست. (بروسوی)
- ضعیف و سست است. (ابن کثیر قریشی دمشقی)
تعارض دیدگاه مفسران با علوم جدید
علوم جدید ثابت کرده اند که تارها - بافته های- عنکبوت از قویترین بافته های طبیعی است و استحکام آن از استحکام آهن بیشتر است. تا آنجا که به نام "آهن حیوانی" خوانده می شود. خانه عنکبوت از قویترین خانه هاست که از ناحیه استحکام بافت آن مشهور است؛ از این رو می تواند در برابر بادهای شدید مقاومت کند و در تارهای خود شکارهای عنکبوت را نگهداری نماید به طوری که نمی توانند از آن جدا شوند.

نتایج پژوهش های علمی در مورد عنکبوت
١- حقایق علمی در مورد تارها و بافته های عنکبوت و خانه آن:
تارهای عنکبوت از پروتئین ساخته می شود که در حفره های حریری، شکل می گیرد و آنچه به دست می آید بسیار قوی است؛ استحکام آن از استحکام آهن، بیشتر است و دو برابر طول خودش کش می آید بدون آنکه پاره شود و بنابراین از قویترین الیاف طبیعی به شمار می آید.
شبکه ای که عنکبوت ایجاد می کند قدرتی دارد که می تواند یک زنبور عسل که سرعتی حدود ٣٢ کیلومتر در ساعت دارد و حجم آن چندین برابر عنکبوت است را بدون آن که شبکه تحت تاثیر قرار گیرد یا پاره شود، متوقف کند.
"شرکت کندیه" اقدام به تولید تارهای عنکبوت کرده است تا از آنها نخ های پزشکی و طناب هایی برای صید ماهی ها و لباس ضد گلوله بسازد. ساکنان جزایر "سلمون" نیز در قدیم به ساخت تورهای ماهیگیری از نخ های عنکبوت می پرداختند.
بدین ترتیب روشن است که "بیت عنکبوت"- به معنای خانه عنکبوت- از قویترین مخلوقات خداوند به شمار می آید..
٢- حقایق علمی در مورد زندگی عنکبوت ها و روابط اجتماعی آنها:
عنکبوت ها، گروهی هستند که در جهان بیش از سی هزار نوع آنها وجود دارد و در حجم و شکل و روش زندگی متفاوت هستند؛ روش زندگی فردی همراه دشمنی با یکدیگر در آنها غالب است و انواع اندکی از آنها یافت می شوند که به صورت دسته جمعی زندگی می کنند.
جثه عنکبوت های ماده از نرها بزرگتر است: غالباً فقط در هنگام ازدواج همدیگر را ملاقات می کنند و عنکبوت نر قبل از عروسی، اقدام به رقص ها و حالات مشخصی در برابر عنکبوت ماده می نماید که مقصودش جلوگیری از غریزه دشمنی عنکبوت ماده است. هنگامی که آمیزش آنها تمام می شود، عنکبوت نرغالباً در لانه باقی می ماند و اقدام به پنهان شدن از عنکبوت ماده می کند، چرا که می ترسد او را بکشد. کشتن عنکبوت نر بعد از تمام شدن آمیزش جنسی، در بین بسیاری از عنکبوت ها اتفاق می افتد؛ مشهورترین این عنکبوت ها "بیوه سیاه" است. در برخی از انواع آنها، عنکبوت ماده، عنکبوت نر را رها می کند تا هنگامی که فرزندان از تخم خارج می شوند، اقدام به قتل او کنند و او را بخورند. در انواع دیگری از عنکبوت، مادر، اقدام به تغذیه فرزندان کوچکش می کند تا این که بزرگ می شوند و مادرشان را می کشند و می خورند.
از این مطالب روشن می شود که نظام اجتماعی و روابط خانوادگی عنکبوت، بر اساس مصالح موقت است، به طوری که هر گاه این مصالح تمام شود، دشمن همدیگر می شوند و برخی، برخی دیگر را می کشند.
این دشمنی شدید فقط بعد از اتمام مصلحت ها جلوه گر می شود و روابط سست و ضعیف بین افراد خانواده عنکبوت آن را سست ترین خانواده ها در میان آفریده شدگان مشهور قرار می دهد.
رابطه بین عنکبوت و خانه او رابطه بین موجود زنده و جماد (موجود غیر زنده) است؛ پس در اینجا معنای "ولایت" به معنی دوستی و یاری گری تحقق نمی یابد، چون جمادات، نیروی تدبر، اعمال قدرت و انجام کار ندارند. در این آیه یکی از موارد اعجاز علمی قرآن جلوه گر می شود؛ این حقایق- از خانواده و حیات عنکبوت ها- جدیداً کشف شده که خانواده عنکبوت سست ترین خانواده هاست و قرآن کریم بیش از هزار سال قبل از اکتشاف آن- توسط بشر- به این حقیقت اشاره کرده است.
وقتی به آخر آیه ۴١ سوره عنکبوت نگاه می کنیم متوجه این مسئله می شویم که لو کانوا یعلمون. اگر (بر فرض) می دانستند. اشاره می کند که آنان مقصود ازاین مثال قرآنی را نمی دانستند چون این حقیقت علمی، در هنگام نزول قرآن برای بشر نا شناخته بود.
منبع : سایت تبیان

==========

سوخت عضلات انسان نیز پروتئین است شاید اینکه عضلات از پروتئین هستندبه خاطر استحکام آنها برای ایستان و...باشد ...

نویسنده : هاشم : ۳:٥٦ ‎ب.ظ ; ۱۳٩٠/۱٢/۳
Comments نظرات () لینک دائم