زیتون(روان شناسی ازدواج)

قلب "پریشان"

منبع :وبلاگ غذا
 
 
شیراز - خبرگزاری مهر: بحرانها یکی پس از دیگری می آیند و می روند و تالاب پریشان را نیز غرق خود کرده اند و این بار خبر رسیده که قلب دریاچه پریشان طعمه حریق شد.

از زمانی که خشکسالی در استان فارس حکمفرما شد، با چاشنی بهره برداری بی رویه چاه های از بستر دریاچه، پریشان دیگر روی آسایش و آرامش را ندید.

در این رهگذر خبر رسیده که نی زارهای تالاب پریشان طعمه حریق شد.

دبیر موسسه 13 فروردین در این رابطه به خبرنگار مهر گفت: درست در منطقه ای که چشمه بنگ قرار داشت و برکه ای که در تالاب ایجاد شده بود و زیستمندان در این منطقه به حیات خود ادامه می دهند، نی زارها و پوشش گیاهی خوبی نیز در این محدوده ایجاد شده بود به طوریکه ارتفاع نی زارها به چهار متر نیز میرسد.


 

وی با اشاره به اینکه حریق در زمانی رخ داد که پرندگان در حال لانه سازی بودند و زادآوری در منطقه شکل گرفته بود، افزود: دیشب سه هکتار از نی زارهای پریشان آتش گرفت که آتش نشانان آن را مهار کردند و امروز صبح نیز دو هکتار دیگر طعمه حریق شد.

این فعال محیط زیست با انتقاد شدید از آتش زدن نی زارها توسط عده ای سودجود، بیان کرد: این امر حاصل سنگی است که در سال 87 به چاه انداخته شد و امروز نیز 20 نفر نیز نمی توانند این سنگ را بیرون بیاورند، در آن سال جاده سازان نی زارها را آتش می زدند و اکنون نیز افرادی بی خرد اقدام به آتش زدن نی زارها می کنند.

 

  اکنون شرایط بدی در اطراف برکه حاکم شده و باید گفت حریق در نقطه ای صورت گرفته که قلب تالاب محسوب میشد و بر این اساس اکوسیستم آن نیز به هم ریخته است.

این فعال محیط زیست با اشاره به شرایط خوبی که در این نقطه از پریشان تا قبل از حریق حاکم شده بود، بیان کرد: در این منطقه ردپای شنگ نیز دیده شده بود و به احتمال زیاد شنگ در لابلای نی زارها و اطراف برکه زندگی می کرد.

وی در خصوص راهکارهای جلوگیری از این حادثه بیان کرد:

  1. باید این منطقه به محدوده امن تبدیل شود و اراضی کشاورزی اطراف خریداری شود تا تالاب روند حیات خود را ادامه دهد.

 2. برای کنترل این منطقه به محیط بانان زیادی نیاز است و کمبود نیرو این امکان را به محیط زیست نمی دهد.

 .................................

گزارش:هژیر فتحی


دریاچه پریشان یکی از زیباترین دریاچه های  آب شیرین ایران است که دربخش مرکزی شهرستان کازرون قرار گرفته است. این دریاچه به نامهای مور، پریشان، شور، یون، موز، توز، پریشم، فزشویه، کازرون و فامور نیز شناخته شده‌است.


 

مساحت آن ۴۳۰۰ هکتار و ارتفاع آن از سطح آب‌های آزاد ۸۲۰ متر است.  و بیشترین مساحت را در اردیبهشت ماه دارد. این دریاچه در کنوانسیون رامسر  به عنوان تالاب  بین‌المللی ثبت گردیده‌است و در تقسیم بندی مناطق جزء منطقه حفاظت شده محسوب می‌گردد.

دور تا دور این دریاچه را کوه احاطه کرده‌است .

این دریاچه از جمله اکوسیستمهای پایداری است که در اثر عوامل تکتونیک بوجود آمده میلیونها سال است که شرایط خود را حفظ نموده‌است .


http://www.jamejamonline.ir/newstext.aspx?newsnum=100897327250

http://www.food4u.blogsky.com/

نویسنده : هاشم : ۸:۱٥ ‎ب.ظ ; ۱۳٩٠/۱٢/٤
Comments نظرات () لینک دائم