زیتون(روان شناسی ازدواج)

حرکتی جدید برای فرزند خواندگی

حرکتی جدید برای فرزند خواندگی؛ زنان مجرد، تک فرزندی ها و ایرانیان مقیم خارج
مدیرکل دفتر کودکان و نوجوانان سازمان بهزیستی گفت: در لایحه حمایت از کودکان و نوجوانان تمهیداتی اندیشیده شده است تا از این پس به خانواده‌هایی که دارای فرزند واجد شرایط هم فرزند اعطا ‌شود.
حمیدرضا الوند در گفت‌وگو با ایسنا، با تاکید براینکه درلایحه حمایت از کودکان و نوجوانان، دایره شمول سرپرستی برای خانواده‌های متقاضی گسترده‌تر شده است، اظهار کرد: بر اساس قوانین فعلی خانواده می‌تواند متقاضی سرپرستی دائم یا موقت شود که پنج سال اززندگی زناشویی آنها گذشته و در طی این پنج سال بچه‌دار نشده باشد.
وی با بیان این که مهمترین مطالبه در لایحه حمایت از کودکان و نوجوانان اعطای وجهه قانونی به سرپرستی موقت است، گفت: تا پیش از این، ملاک صدور رای در خصوص سرپرستی موقت ماده ۱۱۸۷ قانون مدنی و خانواده بود اما چون از این قانون برداشت دوگانه صورت می‌گرفت در قانون حمایت از کودکان و نوجوانان در زمینه صادر شدن حکم سرپرستی موقت از طریق مراجعه قضایی برای افرادی که واجد شرایط هستند مواردی به صراحت ذکر شده است.
وی در ادامه با اعلام اعطای جایگزین‌های ارث برای کودکانی که به سرپرستی دایم سپرده می‌شوند عنوان کرد: بر اساس مبانی دینی فرزند خوانده‌ها مشمول ارث نمی‌شوند اما برای تامین امنیت عاطفی، روانی، جسمانی این کودکان راهکارهایی از جمله برخورداری از تامین اجتماعی، خدمات بازنشستگی والدین و حق اولاد در این قانون ذکر شده است.
الوند افزود: در حال حاضر با از دست دادن پدرخوانده و مادرخوانده این کودکان یتیم مضاعف شده و دوباره به مراکز شبانه‌روزی بازگردانده می‌شوند اما با تصویب این قانون برای افراد کارمند حق اولاد درج شده و فرزندان این افراد از مزایای بازنشستگی والدین بهره‌مند می‌شوند.
وی گفت: بر اساس قانون مدنی مصوب ۲۹ اسفند ۱۳۵۳ کودکان تا سن ۱۲ سالگی قابلیت واگذاری دارند اما در قانون جدید فرزندان تا سن ۱۶ سالگی هم با لحاظ نمودن ضوابط و شرایطی مشمول این قانون می‌شوند.
الوند افزود: بر اساس قانون فعلی فردی که مقیم ایران است مشمول واگذاری فرزند می‌شود وبه این ترتیب افرادی که تابعیت ایران ندارند و مقیم ایران هستند هم مشمول دریافت فرزند می‌شوند اما فرد ایرانی که تابع ارزش‌ها و مبانی فرهنگ اصیل ایرانی است و به دلیل ضرورت‌های شغلی‌اش خارج از کشور به سر می‌برد مشمول این قانون نمی‌شود و به این ترتیب حقوق اجتماعی هموطنان ایرانی تضعیف شده و قانون حمایت از کودکان و نوجوانان در جهت احقاق حق این افراد است.
مدیر کل کودکان و نوجوانان سازمان بهزیستی تصریح کرد: بر اساس قانون فعلی اگر کودکی فاقد سرپرست موثر و قانونی بوده و سرپرستی‌اش بر اساس مفاد قانون حمایت از زنان، کودکان بی‌سرپرست و آیین‌نامه اجرایی آن وظیفه بهزیستی باشد و پدر، مادر یا جد پدری او در قید حیات باشد لازم است سه سال در مراکز نگهداری باقی بماند و سپس سازمان بهزیستی بر اساس سیاست محوری خود زمینه ورود او به خانواده جایگزین را فراهم می‌کند.
الوند در پایان گفت: در قانون جدید این مدت سه به دو سال کاهش پیدا کرد چرا که خانواده‌ها اغلب متقاضی کودکان کم‌سن و سال‌تر هستند و فرصت ورود کودک به درون خانواده در سنین پایین‌تر بیشتر است و هنگامی که خانواده کودک مراجعه نکرده و پیدا نمی‌شود دلیلی برای نگهداشتن کودک در موسسات وجود ندارد.

نویسنده : هاشم : ۱:۳۸ ‎ب.ظ ; ۱۳٩٠/۱٢/٦
Comments نظرات () لینک دائم