زیتون(روان شناسی ازدواج)

موفقیت شیمیدان ایرانی در داروسازی موثر ضدسرطان

 

محققان دانشکده علوم دانشگاه لرستان موفق به تهیه نانوساختارهای هیبریدی شدند که می‌تواند آزادسازی داروهای ضد سرطان در بدن را به صورت گزینشی و هدفمند و بدون آسیب رسانی به سلول‌های سالم انجام دهد.

دکتر محسن عادلی، دانشیار شیمی آلی دانشکده علوم دانشگاه لرستان و مجری طرح در گفت‌وگو با ایسنا، اظهار کرد: در این کار تحقیقاتی نوعی از سیستم‌های دارورسانی ضد سرطان بر پایه نانوساختارهای هیبریدی تهیه و کارآیی آن در از بین بردن سلول‌های سرطانی به صورت برون تنی مورد بررسی قرار گرفت.

وی در خصوص ویژگی‌های نانوساختارهای هیبریدی تولید شده گفت: نانوساختار هیبریدی که با ترکیب چند نانوماده با خواص مختلف به دست می‌آید با ویژگی‌های جامعی خود، هدف مورد نظر را که درمان اثربخش‌تر وهدفمندتر بیماری است محقق می‌کند.

برگزیده گروه فناوری‌های نوین هفدهمین جشنواره تحقیقاتی علوم پزشکی رازی با اشاره به اینکه در این تحقیق با توجه به آزادسازی گزینشی داروهای ضد سرطان می‌توان نسبت به اثرپذیری این داروها با حداقل اثرات جانبی و آسیب‌رسانی به سلول‌های سالم در درمان سرطان امیدوار بود، خاطرنشان کرد: در این روش، داروی ضد سرطان بر سطح نانومواد طلا بارگذاری شده و سپس آن را با نانولایه‌های پلیمری می‌پوشانیم. از آن جا که نانولایه‌های پلیمری به وسیله بر همکنش‌های ضعیف سوپرا مولکولی بر روی نانو ذرات طلا قرار می‌گیرند، آن را با یک فاکتور خارجی برداشته و داروهای ضد سرطان را در محل‌های هدف آزاد می‌کنیم.

عادلی افزود: بررسی‌های صورت گرفته نشان داد که این ساختارهای هسته-لایه، قادر به کپسوله کردن داروهای ضد سرطان بوده و با توجه به اینکه نانو ذرات طلا قادر هستند نور با طول موج خاص را به گرما تبدیل کنند، می‌توان از این خاصیت برای تخریب لایه نانو ساختارها و آزاد‌سازی داروهای ضد سرطان استفاده کرد، همچنین تست‌های سمیت نشان داد که در حضور نور مرئی به عنوان یک فاکتور خارجی بی‌ضرر برای انسان، داروها آزاد شده و به طور موثر تنها سلول‌های سرطانی از بین می‌روند.

دانشیار دانشکده علوم دانشگاه لرستان درباره ویژگی‌های دارورسانی ضد سرطان با نانومواد هیبریدی نسبت به دیگر روش‌های درمانی سرطان مانند شیمی درمانی، عنوان کرد: اثرپذیری و درمان هدفمند، سریع و گزینشی، از بین نبردن سلول‌های سالم حین دارورسانی هدفمند و تحریک و آزاد‌سازی داروها به صورت هدفمند در بدن با نور مرئی که هیچ‌گونه ضرری برای انسان ندارد از جمله ویژگی‌های این نوع روش درمانی سرطان نسبت به دیگر روش‌ها مانند شیمی درمانی‌های متداول است.

عادلی در پایان تصریح کرد: نتایج تست‌هایی که در محیط‌های بیرون تنی (آزمایشگاهی) و درون تنی (تست بر روی موش) انجام شد نشان داد که نانوذرات تهیه شده هدفمندی بسیار خوبی داشته و همچنین دو برابر روش‌های معمول دارورسانی در از بین بردن سلول‌های سرطانی و کاهش تاثیر بر روی سلول‌های سالم موثرند

نویسنده : هاشم : ۳:٤٢ ‎ب.ظ ; ۱۳٩٠/۱٢/٧
Comments نظرات () لینک دائم