زیتون(روان شناسی ازدواج)

روایتى از رسول خدا (صلّی الله علیه و آله و سلّم) درباره سوره حمد

 

در کتاب عیون از حضرت رضا (علیه السّلام) از پدران بزرگوارش از امیر المؤمنین (علیه السّلام) روایت آورده که فرمود: از رسول خدا (صلّی الله علیه و آله و سلّم) شنیدم مى‏فرمود: خداى تعالى فرموده:

فاتحة الکتاب را بین خودم و بنده‏ام تقسیم کردم، نصفش از من، و نصفش از بنده من است، و بنده‏ام هر چه بخواهد به او می دهم،
چون او می گوید: (بِسْمِ اللَّهِ الرَّحْمنِ الرَّحِیمِ)، وخداى عزوجل وی می گوید: بنده‏ام کار خود را با نام من آغاز کرد، و بر من است اینکه امور او را در آن کار تتمیم کنم، و در احوالش برکت بگذارم،
و چون او می گوید: (الْحَمْدُ لِلَّهِ رَبِّ الْعالَمِینَ) پروردگار متعال وی می گوید: بنده من مرا حمد گفت، و اقرار کرد: که نعمت‏هایى که در اختیار دارد، از ناحیه من است، و بلاهایى که به وى نرسیده، باز بلطف و تفضل من است، و من شما فرشتگان را گواه مى‏گیرم، که نعمت‏هاى دنیایى و آخرتى او را زیاده نموده، بلاهاى آخرت را از او دور کنم، همانطور که بلاهاى دنیا را از او دور کردم.
و چون او می گوید: (الرَّحْمنِ الرَّحِیمِ) خداى جل جلال وی می گوید: بنده‏ام شهادت داد: که من رحمان و رحیم هستم، من نیز شما را شاهد مى‏گیرم، که بهره او را از نعمت و رحمت خود فراوان ساخته، نصیبش را از عطاء خود جزیل و بسیار مى‏کنم.
و چون او می گوید: (مالِکِ یَوْمِ الدِّینِ)، خداى تعالایش می گوید: شما شاهد باشید، همانطور که بنده‏ام اعتراف کرد به اینکه من مالک روز جزا هستم، در آن روز که روز حساب است، حساب او را آسان مى‏کنم، و حسنات او را قبول نموده، از گناهانش صرف نظر مى‏کنم.
و چون او میگوید: (إِیَّاکَ نَعْبُدُ)، خداى عزوجل وی مى‏فرماید:بنده‏ام راست گفت، و براستى مرا عبادت کرد، و بهمین جهت شما را گواه مى‏گیرم، در برابر عبادتش پاداشى دهم، که هر کس که در عبادت، راه مخالف او را رفته بحال او رشک برد.
و چون او میگوید: (وَ إِیَّاکَ نَسْتَعِینُ)، خداى تعالای وی میگوید: بنده‏ام از من استعانت جست، و بسوى من پناهنده گشت، من نیز شما را شاهد مى‏گیرم، که او را در اُمورش اعانت کنم، و در شداید به دادش برسم، و در گرفتاری ها دست او را بگیرم.
و چون او میگوید: (اهْدِنَا الصِّراطَ الْمُسْتَقِیمَ)، تا آخر سوره، خداى عز و جل وی میگوید: همه اینها و آنچه غیر اینها درخواست کند بر آورده است، من همه خواسته‏هایش را استجابت کردم، و آنچه آرزو دارد برآوردم، و از آنچه مى‏ترسد ایمنى بخشیدم.

http://kolbeyetanhaiyeman.blogsky.com/

نویسنده : هاشم : ۱٢:٢٠ ‎ق.ظ ; ۱۳٩٠/۱٢/۱۳
Comments نظرات () لینک دائم