زیتون(روان شناسی ازدواج)

آمار خود آزاری از ده سال قبل تا کنون درایران وجهان

استان‌های ایلام، همدان، لرستان و کرمانشاه بالاترین نرخ مرگ‌های مشکوک به خودکشی مردان و زنان را در مطالعات سال ۲۰۰۱ و سال ۲۰۱۰ داشته‌اند.

علاوه بر این تعداد مرگ‌های مشکوک به خودکشی مردان ۴/۲ برابر زنان است. معاون مرکز تحقیقات پزشکی قانونی با اعلام این خبر گفت: همچنین در فاصله زمستان ۸۸ تا پاییز ۸۹ در تهران ۴۳۴ خودکشی رخ داده که بیشترین فراوانی خودکشی در کل کشور است. سعدالله مرادی در همایش سراسری خودکشی با ارایه مقاله‌ای با عنوان «بررسی مرگ‌های مشکوک به خودکشی‌، ارجاعی به مراکز پزشکی قانونی کشور در زمستان ۸۸ تا پاییز ۸۹ (سال۲۰۱۰ میلادی)» افزود: بعد از تهران، کرمانشاه با ۲۴۷ نفر و لرستان با ۲۲۸ نفر بیشترین فراوانی و کمترین فراوانی به ترتیب در استان‌های سمنان با ۲۰ نفر، خراسان جنوبی ۲۸ نفر و یزد با ۳۰ نفر ثبت شده است.

معاون مرکز تحقیقات پزشکی قانونی ادامه داد: بالاترین نرخ مرگ‌های مشکوک به خودکشی در این تحقیق مربوط به استان‌های ایلام (۲۶ نفر به ازای هر صد هزار نفر جمعیت)، لرستان و کرمانشاه (هرکدام ۱۳ نفر به ازای هر صد هزار نفر جمعیت) و همدان (۹/۹ نفر به ازای هر صدهزار نفر جمعیت) و پایین‌ترین نرخ مرگ‌های مشکوک به خودکشی مربوط به استان‌های هرمزگان (۲/۲ نفر به ازای هر صدهزار نفر جمعیت)، سیستان و بلوچستان (۵/۲نفر به ازای هر صدهزار نفر جمعیت) و یزد (۸/۲ نفر به ازای هر صدهزار نفر جمعیت) است.

مرادی خاطرنشان کرد: از بین موارد ارجاعی مرگ‌های مشکوک به خودکشی به پزشکی قانونی در این تحقیق، ۵/۷۰درصد افراد مرد و ۵/۲۹درصد زن بوده‌اند و نتیجه گرفت: تعداد مرگ‌های مشکوک به خودکشی مردان ۴/۲برابر زنان است. مرادی در مورد تفکیک استانی این نسبت نیز گفت: بالاترین نسبت مرگ‌های مشکوک به خودکشی مردان به زنان در استان‌های همدان (۶/۸۴درصد)، اصفهان (۳/۸۳درصد) و گیلان (۴/۸۱درصد) و بالاترین نسبت زنان مربوط به استان‌های ایلام (۶/۴۷درصد)، لرستان (۹/۶۴درصد) و بوشهر (۷/۴۵درصد) بوده است.

معاون مرکز تحقیقات با اشاره به نرخ مرگ‌های مشکوک به خودکشی در سال ۲۰۱۰ به تفکیک جنس افزود: ۶/۶ مرگ مشکوک به خودکشی به ازای هر صدهزار مرد و ۷/۲مرگ مشکوک به خودکشی به ازای هر صدهزار زن در کشور رخ داده است.

وی ادامه داد: بالاترین نرخ مرگ‌های مشکوک به خودکشی مردان در استان‌های ایلام (۸/۲۶ نفر)، همدان (۶/۱۶ نفر) و کرمانشاه (۴/۱۶ نفر) به ازای هر صدهزار مرد و بالاترین نرخ مرگ‌های مشکوک به خودکشی زنان در استان‌های ایلام (۱/۲۵ نفر)، لرستان (۴/۱۲ نفر) و کرمانشاه (۴/۹ نفر) به ازای هر صدهزار زن وجود داشت.

وی با مقایسه نرخ مرگ‌های مشکوک به خودکشی در ایران با دیگر کشورها یادآور شد: نرخ خودکشی ایران در بین ۸۹ کشوری که اطلاعاتش جمع‌آوری شده است (کشورهایی نظیر آمریکا، آلمان، ژاپن، ایتالیا، کانادا، استرالیا، کویت، امارات، اردن و…) در رتبه شصت و نهم قرار دارد، همچنین رتبه نرخ مرگ‌های مشکوک به خودکشی مردان ایرانی در رده هفتادم دنیا و رتبه نرخ مرگ‌های مشکوک به خودکشی زنان ایرانی در رده پنجاه و هشتم دنیا قرار دارد که این بیانگر وضعیت مناسب ایران نسبت به بسیاری از کشورهای جهان است.

مرادی در پایان تصریح کرد: با توجه به اینکه استان‌های ایلام، همدان، لرستان و کرمانشاه بالاترین نرخ مرگ‌های مشکوک به خودکشی مردان و زنان را در مطالعات سال ۲۰۰۱ و سال ۲۰۱۰ داشته‌اند، به نظر می‌رسد نگاه منطقه‌ای به این موضوع برای شناسایی دلایل وقوع خودکشی و تربیت متخصصان روان‌شناسی و روان‌پزشکی و اعزام آنها به این مناطق برای شناسایی افراد در معرض خطر ضروری باشد. به گفته وی ۷/۴ نفر به ازای هر صدهزار نفر از جمعیت کشور بر اثر مرگ‌های مشکوک به خودکشی در سال ۲۰۱۰ فوت کرده‌اند.

نویسنده : هاشم : ۱:٤۱ ‎ب.ظ ; ۱۳٩٠/۱٢/۱٥
Comments نظرات () لینک دائم