زیتون(روان شناسی ازدواج)

اقتصاد

روزنامه جمهوری اسلامی با تاکید بر اهمیت نقش مسایل اقتصادی در آینده کشور آورده است: بررسی اتفاقات داخلی و خارجی نیز در این مدت هیچ جای تردیدی باقی نمی‌گذارد که در موقعیت فعلی جمهوری اسلامی ایران، تقریبا تمامی مسائل حول محور اقتصاد و کنش و واکنش‌های اقتصادی جریان دارد؛ اتخاذ و اجرای تصمیمات مهمی مانند ابلاغ سیاست‌های اصل ۴۴ قانون اساسی که از آن به انقلاب اقتصادی تعبیر شد یا تغییر شیوه حمایت‌های یارانه‌ای که بی‌تردید در سال‌های آینده پیامدهای آن بیش از اکنون نمایان خواهد شد، از جمله رویدادهایی است که نشان می‌دهد آینده نظام و کشور بیش از هر زمان دیگری در گروی اقدامات امروز ما در حوزه اقتصاد است.
در این یادداشت با اشاره به اهمیت نقش مراودات تجاری و اقتصادی می افزاید: افزایش چشمگیر تبادلات و همکاری‌های اقتصادی ایران با کشورهایی مانند چین، هند، ترکیه و امارات متحده عربی از یک سو و بالا گرفتن موضوع تحریم‌های اقتصادی علیه ایران توسط کشورهای غربی از سوی دیگر به خوبی گواه محوریت یافتن حوزه اقتصاد در معادلات بین‌المللی است.

جوادمنصوری معاون اسبق وزارت خارجه:

اما نکته ای که الان مشکلی برای ما خواهد بود و برای ما نگرانی ایجاد می کند شرایط اقتصادی و مسائل تبلیغات سنگین خارجی علیه ما در بحث تحریم ها است. این موضوع تبعا اگر چه نه اندازه ای که آنها می خواهند ولی به هر حال برای ما در داخل یک نقطه ضعف محسوب می شود و بازتاب هایی در کشور دارد که تمام دستگاههای نظام به ویژه دولت و مجلس باید به طور جدی نسبت به این مسئله حساسیت ویژه ای به خرج دهند. مسئولان باید تلاش کنند که ما در مقابل عمل انجام شده و در مقابل شرایطی قرار نگیریم که نتوانیم کاری بکنیم. بنابراین حتما باید به مسئله تحریم ها توجه شود.

مورد دوم این است که ما در زمینه جوانانمان نتوانسته ایم با موفقیت رفتار کنیم. با توجه به این که درصد زیادی از جمعیت کشور ما را جوانان تشکیل می دهند متاسفانه هنوز ما نتوانسته ایم تعریف و سازماندهی و برنامه ریزی شایسته ای داشته باشیم و از این منظر ما همچنان مسئله بیکاری، ضعف اخلاقی و حتی بحث ناهنجاری های اجتماعی و ناامنی های اجتماعی و جود دارد می تواند برای ما نگرانی ایجاد کند. طبیعتا دیگران هم از این مشکلات و نارسایی ها استفاده می کنند و به شدت بر این مسئله کار و تبلیغ می کنند.

در بعد بین المللی مسئله ای که حائز اهمیت است این است که بحران اقتصادی غرب ممکن است برای ما بازتاب هایی داشته باشد. البته این مقداری قضیه پیچیده است که نیامند تامل و صبر است که ببینیم نتایج آن چه که امروز بر اروپا و در آمریکا می گذرد چگونه بازتاب هایش به ما منتقل می شود. به هر حال این موضوع نیز از جمله نگرانی های امروز ما محسوب می شود.

اما مهم تر از همه این مسائل مسئله تحریم هاست که روز به روز تاثیرات آن به وضوح در اقتصاد کشور دیده می شود. مسئولین باید بر این موضوع متمرکز شوند که چه اقداماتی می توانند بکنند که اثر تحریم ها درجامعه زیاد بارز نشود. ولی به هر حال مسئولین باید مسئله را جدی بدانند و به طور جدی با این موضوع برخورد کنند. این که شعار داده شود که تحریم ها تاثیری بر ما نداشته است یا یا فکر کنند که این تحریم ها موقتی و گذرا است یا این آخرین دور از تحریم هاست و فراتر از این نمی رود، رویکرد درستی نیست. باید اصل تحریم ها را پذیرفت و باید دانست که تحریم ها به همینجا ختم نمی شود. بالاخره آنها دشمنان ثابت و جدی ما هستند و بنابراین دست ازما برنمی دارند. بنابراین باید فکر کنیم که آنها به طور دائم تصمیمات جدیدی علیه ما اتخاذ می کنند و دامنه تحریم ها را گسترده تر می کنند.
بنابراین ما باید آمادگی لازم برای تمام اشکال تحریم را داشته باشیم وهمیشه نگوییم این آخرین اقدام آنها بوده است و یا این که اقدامات و تحریم ها گذشته تاثیری در ما نداشته است.

اقدام دیگری که باید صورت گیرد این است که ما باید مردم را در داخل کشور آماده کنیم برای این که با این شرایط جدید خود را وفق دهند. نباید فراموش کرد که وابستگی چشمگیر اقتصاد و درآمدهای ما به نفت و حجم عظیم واردات نقطه ضعف های بزرگ ماست که آنها هم به این مسئله واقفند و مطلع هستند و تلاش می کنند که از این موضوع استفاده کنند. در این قسمت هم دولت باید کاری بکند. میزان وابستگی مان به نفت تقریبا یا ثابت بوده است و یا هر سال افزایش پیدا کرده است. این نگرانی بسیار بزرگی است و تازمانی که وابستگی به نفت وجود دارد آنها از این موضوع مطلع هستند و قطعا از این حربه استفاده می کنند. بنابراین باید انتظار فشارهای بیشتر را داشت.

 

نویسنده : هاشم : ۱۱:٤٦ ‎ب.ظ ; ۱۳٩۱/۱/۱٦
Comments نظرات () لینک دائم