زیتون(روان شناسی ازدواج)

حذف مردودی از کلاس اول دبیرستان

به گزارش همشهری آنلاین، معاون دفتر آموزش متوسطه وزارت آموزش و پرورش در این باره اعلام کرد: براساس مصوبه شورای‌عالی آموزش و پرورش از سال جدید تحصیلی مردودی از پایه اول دبیرستان حذف خواهد شد.

وی با بیان اینکه مردودی دانش‌آموزان سال اول متوسطه یکی از مشکلات وزارت آموزش و پرورش است، گفت: هم‌اکنون یک میلیون و ۵۰ دانش‌آموز در دوره متوسطه مشغول به تحصیل هستند که از این تعداد ۲۰ درصد مردودی بوده‌اند.

وی گفت: دانش‌آموزان تجدیدی در امتحانات خرداد، در تابستان دوره‌های آموزشی می‌گذرانند و در شهریور امتحان می‌دهند و اگر این دانش‌آموزان در شهریور موفق به کسب نمره قبولی نشوند، امتحانات جبرانی در مهر ماه برگزار خواهد شد. وی خاطرنشان کرد: دانش‌آموزانی که در مهر ماه نیز نتوانند قبولی را به دست بیاورند، از این نظر که نمرات پایینی در دروس دارند به دوره‌های کار و دانش معرفی می‌شوند.بیشترین افت تحصیلی دانش‌آموزان مربوط به پایه اول راهنمایی و سال اول متوسطه است که آموزش و پرورش برای حل معضل افت تحصیلی در پایه اول راهنمایی تصمیم گرفت تا پایه ششم ابتدایی را ایجاد کند.

همچنین تشخیص دروس افت خیز و برگزاری کلاس‌های جبرانی از برنامه‌های وزارت آموزش و پرورش برای کاهش افت تحصیلی دانش‌آموزان پایه اول راهنمایی بود که نتایج مثبتی به‌دنبال نداشت.

افت تحصیلی ۲۵ درصدی در پایه اول متوسطه

رئیس کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس سال گذشته از افت تحصیلی و مردودی ۲۵ درصدی دانش‌آموزان در پایه اول متوسطه سخن گفت و آن را زمینه‌ساز ترک تحصیل دانش‌آموزان در پایه‌های تحصیلی بالاتر دانست. چندی پیش معاون آموزش متوسطه وزارت آموزش و پرورش اعلام کرد: ۲۰‌درصد، (حدود ۲۶۰ هزار نفر) از دانش‌آموزان اول متوسطه در سال تحصیلی جدید، جزو مردودین هستند و اگر این رقم در سرانه هر دانش‌آموز ضرب شود، رقم خسارت بالایی برای آموزش و پرورش به‌دست می‌آید.

به گفته ابراهیم سحر‌خیز، برای کاهش درصد افت تحصیلی و کاهش آمار تعداد مردودی‌ها برنامه‌های بسیاری از سوی آموزش و پرورش اجرا شده است که ارزشیابی توصیفی در دوره ابتدایی، تغییر قوانین و مقررات مربوط به مردودی، دسترسی دانش‌آموزان به کتاب‌های کمک‌درسی و روش‌های نوین تدریس از جمله این برنامه‌هاست که خوشبختانه مؤثر واقع شده است. وی افزود: گزارش‌ها نشان از روند رو به کاهش افت تحصیلی و آمار مردودی در مدارس دارد.

اما ما به‌دنبال کاهش حجم کتب درسی هم هستیم. علی عباسپور تهرانی فرد، رئیس کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس اظهار کرد: افت تحصیلی دانش‌آموزان پایه اول متوسطه یکی از مشکلات اساسی در حوزه آموزش و پرورش است که می‌تواند آسیب‌های جدی را به پیکره این نظام وارد کند و به همین دلیل این وزارتخانه باید هرچه سریع‌تر جلوی آن را بگیرد.ظاهرا وزارت آموزش و پرورش به این نتیجه رسیده که برای رفع این معضل تصمیم به حذف مردودی از پایه اول متوسطه بگیرد

=======================

زیتون:یکی ازعلل مردی هوشبهرافراداست چون افرادباهوشبهرپائین نمی توانندتا راهنمائی بیشترموفق شوند

تغذیه ناسالم ازعلل دیگر مردودی ها است که سبب استرس بیش ازحد افرادمیگرددتغییرسبب استرس است دانش اموز درابتدائی به تک معلم انس گرفته درراهنمائی که معلم تغییرمیکنداسترس دانش اموزبالااست دراول دبیرستان نیزهمینطوراست

نویسنده : هاشم : ٧:۱٢ ‎ب.ظ ; ۱۳٩۱/۱/٢٢
Comments نظرات () لینک دائم