زیتون(روان شناسی ازدواج)

روان شناسی غرزدن !!

مشاوره خانواده


http://zendegiirani.persianblog.ir/

 روشی ساده انگارانه برای بیان برخی احساسات درونی انسان است و البته عملی بی دلیل و بی ریشه نیست!

 هرچند که می تواند به واکنشی تکراری و عادتی تبدیل شود.    از آن جایی که بعضی ها تمایل و نیاز بیشتری برای ایجاد ارتباط کلامی دارند و هر نوع هیجانی در آنها معمولا منجر به بهانه ای برای ایجاد ارتباط می گردد، شاید بتوان گفت که عمل غر زدن که نوعی ارتباط کلامی ناپخته و گاه غیر مستقیم است در آنها بیشتر به چشم می خورد.

غر زدن به عبارتی بیان نوعی نارضایتی و ناراحتی با جملاتی نارسا، نامناسب، گاه کلیشه ای و پی در پی، بدون هیچ برآوردی شایسته از موقعیت موجود و وضعیت شنونده است. به طوری که گاه فرد در حال انجام کاری زیر لب جملاتی را زمزمه می کند و از واکنش اطرافیان نسبت به این رفتار خود که - معمولا و طبیعتا واکنشی نامناسب است - خوشش نمی آید.

غرزدن نوعی پاسخ به موقعیت هایی است که فرد دچار ناکامی می شود و اگر این ویژگی از فراوانی و استمرار برخوردار باشد به عنوان یک شیوه شخصیتی ناسازگار مطرح می شود که در این موارد غالبا" با افسردگی، اضطراب، خود کم بینی، بهداشت روانی پائین، مشکل سازگاری با دیگران، بدبینی، ناامیدی، خشم و رضایت نداشتن از زندگی همراه است.

در حقیقت غرزدن، تحقیر دیگران و طعنه زدن نوعی پرخاشگری محسوب می شود که همبستگی بالایی با اعتماد به نفس پائین، اضطراب و بدبینی افراد دارد.

 * از عوامل غرغر کردن : عدم توانایی در برقراری ارتباط  و راه غلط انتقاد کردن

* غر زدن می تواند سردی روابط، دوری، کینه، نفرت و جدایی را موجب شود

* بسیاری از غر زدن های ناشی از فریاد انسان ها مبنی بر نیاز به توجه است

*افراد هیجانی بیشتر غرغر می کنند.

 

نویسنده : هاشم : ۳:٤٠ ‎ب.ظ ; ۱۳٩۱/٢/٥
Comments نظرات () لینک دائم