زیتون(روان شناسی ازدواج)

ماست بابرنج نخوریم /نوزدهمین کنگره نورولوژی و الکتروفیزیولوژی ایران

شمار مبتلایان به «ام‌.اس» در کشور چندین‌ برابر میانگین جهانی

رییس کنگره نورولوژی هشدار داد:افزایش آمار مبتلایان به ام‌.اس در کشور به 50 هزار نفر

رییس نوزدهمین کنگره نورولوژی و الکتروفیزیولوژی ایران با اشاره به اینکه در دنیا به ازای هر 100 هزار نفر، سه نفر به ام‌.اس مبتلا هستند، اظهار داشت: بر این اساس باید تنها دو هزار نفر مبتلا به ام‌ .اس در کشور داشته باشیم در حالی که اکنون با حدود 50 هزار بیمار مبتلا به ام‌.اس در کشور روبرو هستیم.

به گزارش خبرنگار «سلامت» خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، دکتر حسین پاکدامن در حاشیه برگزاری نوزدهمین کنگره نورولوژی و الکتروفیزیولوژی ایران که در سالن همایش‌های صدا و سیما برگزار شد با بیان اینکه ام‌.اس یک بیماری پیش‌رونده است که در 85 درصد موارد با حمله تظاهر می‌یابد، اظهار کرد: تا مدتها درمان قطعی برای این بیماری وجود نداشت اکنون حدود 20 سال است که ام‌.اس از یک بیماری «غیرقابل درمان» به یک بیماری «تا حدودی قابل درمان» تبدیل شده است اما هنوز برای کند کردن سیر پیشرفت بیماری و ناتوانی فرد مبتلا کارهای زیادی انجام نشده است و کمک درمان‌های موجود به کم کردن حملات و جلوگیری از افزایش پلاک‌های مغزی محدود می‌شود.

رییس انجمن مغز و اعصاب ایران افزود: آزمایشات تحقیقی بر روی سلولهای بنیادی و برای تعداد محدودی از بیماران در جهان انجام شده است در کشور ایران نیز بر روی حدود شش تا ده نفر آزمایشاتی صورت پذیرفته اما تنها چیزی که اکنون می‌توان در مورد نتایج این آزمایشات عنوان کرد این است که خطرات و عوارضی در خصوص بافت پیوندی جدید به بدن، بیمار را تهدید نکرده است.

این متخصص علوم مغز و اعصاب با اشاره به انجام مطالعات بین‌المللی در حیطه درمان بیماری‌های مغز و اعصاب به ویژه ام‌ اس به کمک سلولهای بنیادی گفت: امید است بتوانیم در آینده‌ای نزدیک جوابگوی بیماران باشیم. مسلم است که در حال حاضر بیماران نباید تحت تاثیر تبلیغات قرار بگیرند بلکه باید تا زمان روشن شدن کامل تحقیقات صبر کرد.

پاکدامن با بیان اینکه 130 سال از زمان کشف این بیماری گذشته و تاکنون درمان قطعی نداشته گفت: ام‌اس در کشورهای غربی بیشتر مشاهده می‌شود و اغلب جوانانی که در اوج فعالیت جسمی و مغزی هستند را گرفتار می‌کند و باعث بروز مشکلات فراوانی برای بیمار، خانواده و جامعه‌اش می‌شود و متاسفانه افرادی که اغلب از هوش بالاتری برخوردار هستند را مبتلا می‌کند.

وی با بیان اینکه اهمیت ویژه‌ای برای بیماری ام‌.اس قائل هستیم، اظهار کرد: بر اساس تقسیم‌بندی‌های جغرافیایی باید در هر 100هزار نفر، سه نفر به ام‌.اس مبتلا باشند که بر اساس محاسبات اکنون باید دوهزار مبتلا به ام‌.اس در ایران داشته باشیم. این درحالی است که در کشور ما حدود 50 هزار مبتلا به ام‌اس زندگی می‌کنند و محققان و متخصصان موفق به یافتن علت این افزایش بیش از اندازه مبتلایان نشده‌اند.

رییس نوزدهمین کنگره نورولوژی و الکتروفیزیولوژی ایران افزود: البته در منطقه هم ام‌.اس با افزایش آماری 30 تا 40 درصدی روبرو بوده است.

پاکدامن در پایان با بیان اینکه استان تهران و سپس استان اصفهان بالاترین آمار مبتلایان به ام‌.اس را از آن خود کرده‌اند، گفت: میانگین سنی ابتلا به ام‌.اس 20 تا 35 سال است و زنان بیشتر از مردان درگیر آن می‌شوند.

به گزارش ایسنا، نوزدهمین کنگره نورولوژی و الکتروفیزیولوژی ایران صبح امروز در سالن همایش‌های بین‌المللی صدا و سیما آغاز به کار کرده و تا 22 اردیبهشت‌ ماه ادامه دارد.

==========

برای برنامه غذادرمانی ام اس (مولتی پل اسکلروز)به سایت جمشید خدادادی لینک است رجوع کنیم

نویسنده : هاشم : ٧:۱۸ ‎ب.ظ ; ۱۳٩۱/٢/٢٠
Comments نظرات () لینک دائم