زیتون(روان شناسی ازدواج)

مصاحبه مدیرپرشین بلاگ درباره امکانات پرشین بلاگ

در حال حاضر چند وبلاگ‌نویس فعال از پرشین بلاگ استفاده می‌کنند؟

تعریف یگانه و قابل مقایسه ای از وبلاگ و  وبلاگ نویس فعال وجود ندارد شاید یکی از قدیمی ترین تعاریف این حوزه، وبلاگنویسی باشد که حداقل هر سه ماه یکبار یک یادداشت منتشرمی کند که از نظر عرف امروز شاید چندان صحیح به نظر نرسد. در مواردی فعال بودن حساب کاربری و امکان دسترسی به امکانات یک سرویس دهنده مبنای معرفی وبلاگنویسان فعال آن قرار می گیرد.   همچنین از نظر مفهومی، تعریف عرفی ما از تعریف استاندارد وبلاگنویس فاصله گرفته و روزانه نویسی وبلاگنویس از سطح کیفی انعکاس دیدگاههای شخصی به صورت روزانه، به سطح کمی نگارش روزانه هر متن و محتوایی تغییر مفهوم داده است. ملاحظات دیگری که در زمینه ارائه آمار وجود دارد، جنبه ادعایی آن، عدم امکان مقایسه به دلیل عدم انتشارهم طراز و یا آمار غیرواقعی با مبانی متفاوت ارزیابی می باشند.

پرشین بلاگ تا پیش از تغییر دامنه از دات کام به دات آی آر که به دلیل سرقت دامنه رخ داد به طور منظم آمار خود را منتشر می کرد ولی بنا به ملاحظات بالا این روند متوقف شده است. البته به طور تقریبی بیش از نیم میلیون وبلاگ در پرشین بلاگ موجود است که  دهها هزار وبلاگنویس در بین آنها فعال محسوب می شوند و روزانه هزاران یادداشت را منتشر میکنند به علاوه میانگین بازدید محتوا در پرشین بلاگ طی سال گذشته صد در صد رشد داشته که نشانه روند رو به رشد خوانندگان وبلاگستان است.

-          پرشین بلاگ در سال گذشته آیا وبلاگ غیر فعالی را حذف کرده است؟ اگر حذف کرده آیا نسبت به سال 89 آمار وبلاگ‌های حذف شده افزایش داشته یا کاهش؟

پس از تغییرات نرم افزاری سال های 85 و 86 که زیرساخت پرشین بلاگ تغییر کرد، فرصتی برای انتقال وبلاگ های قدیمی تعیین شد که اکثریت وبلاگ ها از این فرصت استفاده کردند و به سیستم جدید منتقل شدند. پس از چند نوبت تمدید فرصت و حدود سه سال، سیستم جدید نهایی و متقابلا به کاربران جدید امکان استفاده از آدرس های مناسب راکد قدیم داده شد. به غیر از این مورد که بر اساس ملاحظات فنی صورت گرفته است، پرشین بلاگ برنامه عمومی برای حذف منظم وبلاگ های غیر فعال ندارد وعلیرغم آنکه در توافقنامه سایت به این موضوع اشاره شده است ولی تا زمانی که ضرورت و درخواست موردی وجود نداشته باشد، اقدامی جهت حذف وبلاگ صورت نمی گیرد. بنابر این پرشین بلاگ در زمینه برنامه ای ندارد.

 

-          گروه سایت‌های پرشین بلاگ، سه رسانه اجتماعی دارد. یکی از این رسانه‌ها پرشین بلاگ است، دو رسانه دیگر در چه وضعیتی قرار دارند؟  پردیس من چند تالار گفتگو و کاربر دارد؟

بهشت من، به آدرس  http://mypardis.com شبکه اجتماعی مجازی با سابقه ای در بازار اینترنت است که هم اکنون نزدیک به سیصد و پنجاه هزار درخواست عضویت در آن ثبت شده است که حدود یکصد و پنجاه هزار عضویت آن فعال می باشند. اعضای فعال شبکه حدود ده هزار نفر می باشند و از نظر بازدید دومین سایت گروه سایتهای پرشین بلاگ می باشد. شش هزار گروه در مای پردیس تاسیس شده است که دو هزار گروه آن فعال محسوب می شوند. نکته جالب توجه آن است که حدود ده درصد از مخاطبان سایت از طریق موبایل و تبلیت صفحات سایت را مرور میکنند که نشان دهنده رشد سریع ابزارهای جدید اینترنت است.

-          سایت کتابخوانی مجازی بیشه چند کاربر دارد و آیا مورد استقبال قرار گرفته است یا خیر؟

باشگاه کتابخوانی بیشه به آدرس Http://bisheh.com تجربه جالب و ارزشمند فرهنگی در فعالیت های گروه سایت ها بود. کانون ادبی پرشین بلاگ با ارتقای فعالیت های خود این باشگاه را راه اندازی کرد و با حمایت و پشتیبانی های بقیه سایت ها هم اکنون این سایت تازه تاسیس دارای حدود پنج هزار کاربر می باشد. سیصد و پنجاه گروه تخصصی در بیشه راه اندازی شده  و دهها هزار یادداشت تخصصی منتشر گردیده است.

-          گروه سایت‌های پرشین بلاگ سال گذشته چه سایت‌هایی را راه‌اندازی کرده‌اند و چه برنامه‌ای برای سالی که در پیش رو داریم، دارند؟

ما در زمینه گسترش محتوا و تعاملات فضای مجازی در راه اندازی سایت های متعددی در سال گذشته همکاری و نقش داشته ایم. این تاثیرگذاری و فعالیت اشکال مختلفی داشته است و با مشارکت بسیاری شکل گرفته است به نحوی که بیش از بیست سایت درسال گذشته  تاسیس و راه اندازی شده اند و یا از قبل بوده اند و فعال شده و یا به گروه پیوسته اند و از آن جمله هستند:

مطالعات وب و فضای مجازی به آدرس http://webstudy.ir و خدمات ارزش افزوده به آدرس Http://persianvas.com توسط گروه سایت ها و باشگاه مدیران و متخصصان ایران سیمرغ به آدرس http://simorghclub.com و سایت پزشکان ایران به آدرس http://doctor.ir با همکاری و مشارکت دیگران راه اندازی شده اند. همچنین تعدادی از سایت های مطرح کشور مانند سلامت نیوز به آدرس http://salamatnews.com به عنوان سایت خبری برتر حوزه سلامت و کتابناک به آدرس Http://ketabnak.com از باسابقه ترین سایت های فعال در حوزه کتاب که به جمع گروه سایت ها پیوسته اند.

 

-          چه برنامه‌ای برای اضافه کردن امکانات تازه به سرویس وبلاگ نویسی پرشین بلاگ در سال 91 دارید؟

هم اکنون پرشین بلاگ در مقایسه با سرویس ها متعارف وبلاگ نویسی از موقعیت ممتازی برخوردار است و حفظ این موقعیت به طور طبیعی نیازمند انطباق با فناوری های روز و پاسخ به نیاز کاربران است که در تلاشیم رضایتمندی کاربران و مخاطبان را به دست آوریم و از تحولات فنی روز دنیا عقب نمانیم. پرشین بلاگ معمولا سرویس های جدید را پیش از ارائه وعده نمی دهد و به همین دلیل از اعلام برنامه ها و خدمات سال جدید معذوریم اما کاربران و مخاطبان معمولا از طریق بخش خبری سایت در جریان تحولات سایت قرار می گیرند.

 امیدواریم در سال 91  موفق تر از قبل باشیم.  ان شاء الله

 

-          سرویس پرشین بلاگ در مورد فیلتر کردن وبلاگ‌ها چه قوانینی دارد؟

مسدود کردن وبلاگ ها معمولا بر اساس دستور قضایی صورت می گیرد. در گذشته آمار فیلترینگ بسیار بالا بود ولی امروزه این عدد بسیار کاهش یافته است. به طور تقریبی اگر در ماه حدود یکصد وبلاگ به دستور مقامات دولتی مسدود می شوند، ممکن است یک مورد نیز بر اساس تخلف از قوانین سایت که در توافقنامه پرشین بلاگ به آدرس http://persianblog.ir/Agreement.aspx  روی سایت در دسترس است، مسدود شوند. اطلاعات وبلاگ مسدود شده حفظ می گردد و در مواردی نیز شاهد بوده ایم که پیگیری از مراجع فیلترکننده به رفع فیلتر منجر شده است. پرشین بلاگ در صورت عدم رعایت قوانین داخلی و بین المللی و توهین آشکار و انتشار محتوای مستهجن و نیز اضرار به غیر به طور مستقیم وبلاگ را مسدود می کند به همین دلیل نیز بخش گزارش تخلفات در وبلاگ ها فعال است تا در صورت مشاهده تخلف، مخاطبان سایت بتوانند اعتراض خود را اعلام کنند.

-          شما به عنوان مدیر یکی از سرویس‌های وبلاگ نویسی ایرانی که به طور مستقیم با کاربران در ارتباط هستید، تاثیر فیلترینگ به صورتی که این سال‌ها در ایران اجرا می‌شود را بر کاربران و تولید محتوا چگونه ارزیابی می‌کنید؟

همانگونه که فیلترینگ صحیح و به مورد موجب سالم سازی و توقف یا کندی روندهای ناسالم می گردد، فیلترینگ غیرصحیح نیز موجب گریز از سرویس دهنده های داخلی و گاهی فراز از فضای مجازی استاندارد و شناسنامه دار می شود و بازار سیاه و غیرمجاز در فضای مجازی ایجاد می کند.  فیلترینگ اشتباهی چه بر اساس خطای انسانی یا خطای رایانه، آسیب جدی به فضای مجازی کشور وارد می کند که البته طی ماههای اخیر از حجم فیلترینگ به طور کلی و فیلترینگ اشتباهی به شکل خاص بسیار کاسته شده است.

در یک نگاه جامع می توان ضمن به رسمیت شناختن فیلترینگ و مشروعیت دادن به آن، مانع فیلترینگ اشتباهی شد و حقوق از دست رفته شهروندان مجازی را باز پس داد. همچنین تصویب قوانین جامع و مانع بالادستی در بالاترین سطح ممکن یعنی قانون اساسی و قوانین عادی می تواند موجب وحدت رویه و حفظ جهت کلی نیروها به سوی پیشرفت سالم شود و البته مقدمه آن تاسیس مراکز پژوهشی تخصصی فضای مجازی و اجرای طرح های جامع شناخت وضع موجود و ارائه راه کارهای توسعه پایدارفضای مجازی است که  شاید از طریق شورایعالی فضای مجازی قابل طرح و پیگیری و از طریق دانشگاهها و مراکز پژوهشی و فعالین فرهیخته فضای مجازی قابل اجرا باشد. در یک نگاه متفاوت می توان از افزایش بازدید صفحه موسوم به فیلترینگ نه تنها نگران نشد که خوشحال بود و آن را نشاندهنده حجم بالای فعالیت سیستم های مسدود کننده دانست.

-          برخی معتقدند شبکه‌های اجتماعی، وبلاگ نویسی را به حاشیه رانده است. نظر شما چیست؟ آیا طی سال‌های گذشته که عضویت کاربران ایرانی در شبکه‌های اجتماعی افزایش قابل ملاحظه‌ای داشته، آمار وبلاگ نویسان فعال یا عضویت وبلاگ نویسان جدید تغییری کرده است؟

همانگونه که وبلاگنویسی توانست،  فضای تضارب آراء را در فضای مجازی ایجاد و از محدودیت های فضای غیرمجازی پرهیز کند، شبکه های اجتماعی مجازی نیز، فرصت تعاملات احساسی و اندیشه ای را بر فراز محدودیت های دنیای غیرمجازی به روی نسل جوان و فرهیختگان و نخبگان کشور گشود. اندیشه ورزی و تعامل انسانی در وبلاگستان و شبکه های اجتماعی مجازی، گسترده و عمیق در حال رشد است، بنابر این شاید بتوان به نوعی پذیرفت که هر دو حوزه وبلاگستان و شبکه های اجتماعی مبتنی بر ویژگی هایشان در حال رشد و تاثیرگذاری بر جامعه ایرانی هستند و در شکل گیری اندیشه و احساس ایرانیان نقش تعیین کننده دارند و هیچکدام فضای دیگری را محدود نمی کند و نقش مکمل و تاثیرگذار بر یکدیگر را دارند.

آمار پرشین بلاگ نشان می دهد که وبلاگنویسی بیش از پیش مورد توجه است و مخاطبان وبلاگستان نیز با رشد بیش از صد درصدی در سال، وبلاگنویسان را بر سر شوق می آورند. بی دلیل نیست که گفته اند:

مستمع صاحب سخن را بر سر ذوق آورد

 

-          تا چه اندازه می‌توان از شبکه‌های اجتماعی می‌توان به عنوان ابزاری برای بزرگ‌تر کردن دایره مخاطبان وبلاگ‌ها می‌توان استفاده کرد؟  برخی معتقدند شبکه‌های اجتماعی بستر مناسبی برای وبلاگ نویسان مینیمال است به همین علت ممکن است وبلاگ نویسی را از رونق بیندازد.

باید اعتراف کرد که بخشی از وبلاگنویسی در فضای شبکه های اجتماعی مجازی بازتولید شده است. ساز و کار شبکه های اجتماعی، اشکال ساده تری را برای انتقال مفاهیم استفاده می کند که البته در وبلاگستان این موضوع انعطاف و تنوع بیشتری دارد. از سوی دیگر در شبکه های اجتماعی مجازی امکان به اشتراک گذاری های تعاملی بیشتری وجود دارد که جذابیت زیادی به این حوزه می دهد. به طور قطع و یقین کارکرد وبلاگنویسی در شبکه های اجتماعی مجازی تا حدی دیده می شود ولی این موضوع نقطه ضعفی برای وبلاگستان نیست و بر عکس نشانه قابلیت های  وبلاگنویسی است که در سرویس های جدید حوزه رسانه های اجتماعی مورد استفاده قرار می گیرد. حتی ممکن است در الگوهای آینده تمامی ویژگی های وبلاگنویسی در چارچوب های تعاملی دیده شود ولی این نکته نیز به منزله ضعف وبلاگنویسی نیست. به طور مثال در شبکه های اجتماعی مجازی گاهی بخش های وبلاگ به طور مستقل در نظر گرفته می شود و متقابلا لایک و ارسال ایمییل اطلاع رسانی بخش نظرات و امکان به اشتراک گذاری هایی خاص در وبلاگستان استفاده می شوند که هر دو حرکت از نشانه های  نزدیکی این دو حوزه به یکدیگر و برخورداری از فرصت های موفقیت است.

-          سرویس وبلاگ نویسی پرشین بلاگ اولین سرویس وبلاگ نویسی ایرانی است که ضمن برگزاری مسابقات سالانه، مراسمی با حضور وبلاگ نویسان و علاقه‌مندان به این سرویس برگزار می‌کند. برنامه‌های امسال شما چیست؟

امیدوار هستیم برنامه های متنوعی چون سالهای گذشته در سال 91 اجرا کنیم که پس از آمادگی مقدمات آن اطلاع رسانی نیز خواهد شد.

در خاتمه از وقتی که در اختیارم گذاردید متشکرم.

 به امید روزهای بهتر برای جامعه و فضای مجازی ایرانی

نویسنده : هاشم : ٩:۳۸ ‎ب.ظ ; ۱۳٩۱/٢/٢۳
Comments نظرات () لینک دائم