زیتون(روان شناسی ازدواج)

درگذشت حسن احمدی گیوی استادادبیات زبان فارسی

محمدرضا شفیعی‌کدکنی در گرامیداشت یاد استاد حسن گیوی نوشته است: ۴۷ سال پیش از این از درس دکتری ادبیات فارسی دانشگاه تهران بر کلاس درس استاد بدیع‌الزمان فروزانفر با «دکتر حسن گیوی» آشنا شدم. پیش از آن هم بعضی کارها، از جمله شعرهای او را دیده بودم. حدود نیم‌ قرن با یکدیگر در کمال دوستی زیستیم؛ در جمع یارانی که هر کدام امروز در عرصه ادب فارسی چشم و چراغ زمانه‌اند.

استاد حسن گیوی روز گذشته دار فانی را وداع گفت و پیکر وی روز ۵ شنبه تشییع می شود.

در این نوشته که در شرق منتشر شد، وی آورده است: در دوستی یگانه بود، چندان که در سراسر عمرش هرگز غباری از او بر خاطر یاران ننشست. عاشق ایران و فرهنگ ایران‌زمین بود. در عرصه پژوهش‌های دستوری و حوزه واژگان زبان فارسی از مراجع ممتاز عصر به شمار می‌رفت و در جمع مولفان لغت‌نامه علامه دهخدا از یاران دیرین راه و رسم آن بزرگوار بود،

---------

استاد گیوی سال‌ها در تدوین لغتنامه دهخدا با این موسسه همکاری داشت و قریب ۲۰ درصد از آنچه تاکنون از این لغتنامه منتشر شده، حاصل زحمات زنده‌یاد گیوی است. این استاد فقید زبان و ادبیات فارسی همچنین از استادان همکار حسن انوری در تدوین فرهنگ بزرگ سخن بوده است.حسن احمد گیوی استاد رشته زبان و ادبیات فارسی و بزرگترین شاگرد بدیع‌الزمان فروزانفر صبح امروز در منزلش درگذشت.

نویسنده : هاشم : ۱:٤٥ ‎ب.ظ ; ۱۳٩۱/٢/٢٧
Comments نظرات () لینک دائم