زیتون(روان شناسی ازدواج)

آب معدنی ننوشیم تفاوتی با آب شهرندارد

آب معدنی ننوشیم


داستان نیترات داشتن آب تهران و ممنوعیت مصرفش برای کودکان و زنان باردار که تابستان سال ۸۹ از سوی وزیر بهداشت مطرح شد،همه را به فکر آب‌های بسته‌بندی انداخت. کار به جایی رسید که وزیر بهداشت دوباره اعلام کرد آب‌های بسته‌بندی هم اگر تحت شرایط مناسبی نگهداری نشود،نه تنها چاره کار نیست بلکه ضرر هم دارد.

البته شاید وزیر بهداشت صلاح ندانست که بگوید اغلب آب‌های به اصطلاح معدنی موجود در بازار از همین شیر‌ آب پر می‌شود و خبری از آب گوارا و معدنی نیست.

معاون محیط مرکز سلامت محیط کار وزارت بهداشت نیز در گفت‌وگو با جام‌جم تایید می‌کند که کیفیت آب‌های بسته‌بندی شده موجود در بازار با آب شرب تهران (که استاندارد است)فرقی ندارد، اما شبهه معدنی نبودن این آب‌ها، مرداد‌۸۹ بر‌سر‌زبان‌ها افتاد.

آن روزها ایمیلی در فضای اینترنت دست به‌دست می‌شد که شامل صورتجلسه یک شرکت وابسته به شرکت نفت بود و با عنوان ارزیابی کیفی ۲۱ آب معدنی به امضا رسیده بود و بیش از نیمی از آب‌های معدنی مذکور مهر «مورد تایید نیست» خورده بود.

رسانه‌ای شدن این موضوع بحث را به اینجا رساند که آب‌های بسته‌بندی موجود در بازار، سالم، بهداشتی و قابل شرب است، اما شاخص‌های معدنی بودن را ندارد. با افزایش حساسیت‌ها نسبت به آب‌های بسته‌بندی، حتی قرار شد وزارت بهداشت وارد عمل شده و استاندارد این نوع آب را تعیین کند.

مسوول مرکز سلامت آب آزمایشگاه‌های مرجع سازمان غذا و دارو، از رتبه‌بندی آب‌های معدنی بسته‌بندی در کشور خبر می‌دهد و به مهر می‌گوید: ممکن است دسته‌ای از آب‌های بسته‌بندی موجود در بازار داخلی مشکل داشته باشد که از نوع تقلبی برندهای معتبر است.

مریم شکرچی با اعلام این‌که سلامت آب‌ها در دو حیطه بررسی می‌شود، ادامه می‌دهد: دسته اول، شامل آب شرب لوله کشی و دسته دوم، آب‌های بسته‌بندی است که هر دو مورد، مدنظر‌ما قرار‌دارد.

به گفته او، آب‌های بسته‌بندی از مراکز آب‌های معدنی تهیه می‌شود که اغلب از برندهای معتبر برخوردار است. اما ممکن است نوع تقلبی این برندها در بازار وجود داشته باشد که مشکل ساز است.

شکرچی می‌گوید: رتبه‌بندی برندهای آب‌های معدنی در کشور، علاوه بر این‌که به نفع تولیدکننده است برای مصرف‌کننده هم مطلوب خواهد بود که بداند چه نوع آبی را با چه املاحی مصرف کند.

او در ارتباط با بطری‌های آب‌ بسته‌بندی که از منابع آب شرب شهری و لوله کشی تهیه می‌شود، ادامه می‌دهد: این قبیل آب‌های بسته‌بندی نیز مشکلی ندارد و از منابع سالم تهیه شده و به آنها نگهدارنده و ضدعفونی‌کننده اضافه می‌شود.

با وجود این معاون محیط مرکز سلامت محیط کار وزارت بهداشت در گفت‌وگو با جام‌جم معتقد است: امکان رتبه‌بندی محصولات غذایی از سوی وزارت بهداشت وجود ندارد، چرا که هر محصولی که از این وزارتخانه اجازه تولید می‌گیرد، قابل مصرف است و در صورت رتبه‌بندی به نوعی برای محصول خاصی تبلیغ می‌شود، در حالی که این مصرف‌کننده است که تعیین می‌کند کدام محصول استاندارد و مورد تایید وزارت بهداشت را مصرف کند.

به گفته سیدرضا غلامی، در گزارش سال گذشته مرکز سلامت محیط کار وزارت بهداشت حدود ۱۰درصد از مراکز تولید آب‌های بسته‌بندی دچار مشکلاتی بود. این ۱۰درصد مراکز تولید آب‌های بسته‌بندی، یا در سطح تولید و عرضه دچار مشکل بهداشتی بود و یا این‌که به‌خاطر وجود آب‌های بسته‌بندی تقلبی مشابه با نام برند مذکور، مشکل دار محسوب می‌شد.غلامی با اشاره به این‌که در حال حاضر آب شرب تهران، مشکلی از لحاظ نیترات ندارد،تاکید می‌کند: آب‌های بسته‌بندی قبل از ورود به بازار در آزمایشگاه‌های وزارت بهداشت مورد آزمایش قرار می‌گیرد، تا استاندارد لازم برای نوشیدن را داشته باشد.

به گفته معاون محیط مرکز سلامت محیط کار وزارت بهداشت، آب‌های بسته‌بندی شده‌ای که مجوز تولید داشته و استاندارد است، از لحاظ سالم بودن قابل تایید وزارت بهداشت است، اما آب معدنی محسوب نمی‌شود.

نیترات آب تهران کاهش یافت

بعد از اعلام هشدار نسبت به غیرمجاز بودن میزان نیترات موجود در آب شرب تهران مشخص شد که در ماه‌های گرم سال و به دلیل بالا بودن مصرف آب، بخشی از آب تهران از منبع زیرزمینی جنوب شهر تهران تامین می‌شود که این منابع دارای نیترات بوده و خطراتی را برای کودکان و زنان باردار به‌دنبال دارد.رسانه‌ای کردن این موضوع سبب شد چاه‌های آبی که نیترات بالایی داشت از رده خارج و مخازنی که مشکل داشت، پلمب شود. تابستان سال گذشته نیز رئیس اداره بهداشت آب و فاضلاب مرکز سلامت محیط و کار وزارت بهداشت، آخرین وضعیت نیترات موجود در چاه‌های آب برخی از مناطق تهران را تشریح کرد.

غلامرضا شقاقی اعلام کرد: وضعیت چاه‌های آب در آن مناطقی که سال گذشته دچار مشکل بود هم‌اکنون بهتر شده و می‌توان گفت که مشکلات تقریبا مرتفع شده است.

او با بیان این‌که درصد نیترات موجود در آب مناطقی از جنوب تهران به مرز استاندارد رسیده است، افزود: برخی از مناطق تهران همچنان تحت پوشش شرکت آب و فاضلاب نیست و توسط بخش خصوصی آبرسانی می‌شود که ما تلاش می‌کنیم این مناطق هم تحت پوشش شبکه آبفا قرارگیرد

نویسنده : هاشم : ۱۱:٢٦ ‎ق.ظ ; ۱۳٩۱/٢/۳۱
Comments نظرات () لینک دائم