زیتون(روان شناسی ازدواج)

رابطه مدل های خوابیدن وشخصیت براساس ادعای یک انگلیسی

باتشکرازفرستنده میل باران خانم

یک پژوهشگر که در زمینه خواب تحقیق می کند، به تازگی مدعی شده است که مدل خوابیدن ما می تواند از نوع زندگی و حتی از ویژگی های شخصیتی مان خبر دهد....

پروفسور کریس ایدزیکوسکی، استاد مهمان دانشگاه سوری انگلستان، می گوید مطالعه او روی ۱۰۰۰ زن و مرد انگلیسی حاکی از آن است که ۶ مدل شایع خوابیدن نشانگر نوع شخصیت آدم هاست و با زبان بدن آنها ارتباط تنگاتنگ دارد: «همه ما وقتی بیداریم، نسبت به زبان بدن خودمان آگاهی داریم ولی در خواب، ضمیر ناخودآگاه ما درباره ما حرف می زند. آنچه مدل خوابیدن از شخصیت ما آشکار می کند، کاملا دور از انتظار خودمان است.» حالا شما به کدام یک از این ۶ مدل می خوابید؟

۱) مدل جنینی: این، شایع ترین مدل خوابیدن است. گروه بزرگی از شرکت کنندگان در این پژوهش (۴۱ درصد) موقع خواب، خود را به شکلی خمیده (شبیه جنین) درمی آوردند و زنان ۲برابر مردان این شکل را به خود می گرفتند. درباره این گروه، گفته می شود که اگرچه شخصیت ظاهری سرسختی دارند، اما حساس اند و ممکن است خجالتی به نظر بیایند اما اغلب زود با دیگران می جوشند.

۲) مدل کُنده درخت: اگر به پهلو می خوابید و هر دو دست تان پایین می افتد، شما آدمی راحت و اجتماعی هستید و به دیگران تا جایی اعتماد می کنید که حتی ممکن است گول بخورید. ۱۵ درصد مردم به این شکل می خوابند.

۳) مدل تمنا: در این مدل، فرد به پهلو می خوابد و هر دو دست او در مقابل بدن اش به جلو دراز می شود. ۱۳ درصد شرکت کنندگان در مطالعه به این روش می خوابیدند. آنها ذهنی باز ولی عیب جو دارند. شکاک اند و کمی یک دنده.

۴) مدل سرباز: در این مدل، شخص به پشت دراز می کشد و دست ها را در دو طرف بدن و نزدیک به آن نگه می دارد. ۸ درصد به این شکل می خوابند. آنها غالبا محتاط و کم حرف اند. اهل اعتراض و ایرادگیری نیستند و همیشه سعی می کنند خودشان و دیگران را در سطحی ایده آل نگه دارند. به دلیل طاقباز خوابیدن، احتمال خروپف کردن در آنها زیاد است. آنها در طول شب کمتر از خواب می پرند ولی خواب آرامش بخشی هم ندارند. مدل سقوط آزاد: در این مدل، شخص روی شکم می خوابد و دست ها را زیر بالش می گذارد یا دور آن حلقه می زند و سرش را به یک سمت می چرخاند. ۷ درصد به این شکل می خوابند. آنها غالبا عجول و برون گرا هستند و از انتقاد به شدت می رنجند.

۵) مدل ستاره دریایی: کسانی که به پشت دراز می کشند و دست ها را بالا و نزدیک بالش نگه می دارند، تقریبا ۵ درصد گروه مورد پژوهش را تشکیل می دادند. آنها گوش شنوای خوبی برای دیگران دارند و زیاد به کمک دیگران می آیند و اگر مرکز توجه دیگران باشند، معذب می شوند. احتمال خروپف کردن و بدخوابی نیز در آنها زیاد است.

۶) اگر فکر می کنید شما در طول شب ممکن است به تمام مدل های بالا بخوابید، احتمالا در اشتباه اید! ایدزیکوسکی می گوید: «این پژوهش نشان می دهد اگرچه افراد در طول شب غلت می زنند اما روی یک مدل خواب بیشتر باقی می مانند و تنها ۵ درصد افراد مدل خوابیدن خود را در شب های متفاوت کلا عوض می کنند.» نکته جالب دیگر اینکه این پژوهش نشان می دهد از هر ۱۰ نفر فقط ۱ نفر موقع خواب، کل بدن اش را با پتو می پوشاند و اغلب مردم، یک دست یا یک پا یا کف هر دو پای خود را از پتو بیرون می گذارند.

 

 

 

 

نویسنده : هاشم : ۱٢:۱٧ ‎ب.ظ ; ۱۳٩۱/۳/٩
Comments نظرات () لینک دائم