زیتون(روان شناسی ازدواج)

طراح لباس،جانی ورساچه که بود؟

جانی ورساچه یکی از نوابغ مد جهان بود که ده سال پیش در آمریکا به قتل رسید!

ورساچه در 2 دسامبر 1946 در رجیو کالابریا به دنیا آمد و در سن 25 سالگی به قصد طراحی لباس وارد میلان شد و اولین مجموعه لباسهای چرمش را در سال 1975 به نمایش گذاشت.

3 سال بعد در 28 مارس اولین مجموعه لباس زنانه را طراحی و به نام خود وارد بازار کرد. او در سال 1982 موفق به دریافت جایزه چشم طلایی به عنوان بهترین طراحی لباس زنانه در پاییز و زمستان شد.

او با گروههای تئاتر همکاری نزدیک داشت و طراحی صحنه و لباس بسیاری از تئاترها از جمله نمایش «هنر و مدرن» را برعهده گرفت. در سال 1986 رئیس جمهور وقت ایتالیا لقب شوالیه هنر را به جانی ورساچه اهدا کرد.

در 7 آوریل 1987 کتابی به نام «تئاتر ورساچه» روانه بازار شد که عکس تمام تئاترهایی را که او طراحی لباس و صحنهاش را برعهده داشت در آن چاپ شده بود.

در سال 91 کمپانی ورساچه عطر ورساچه را تولید کرد.

جانی در سال 1993 جایزه اسکار مد را به خود اختصاص داد

و در سال 1995 به نیویورک رفت و اولین شعبه ورساچه در امریکا را افتتاح کرد.

در همین سال عنوان خلاقترین طراح لباس را از منتقدین تئاتر بلژیک به دست آورد.

ورساچه در سال 1997 یعنی حدود 11 سال پیش در امریکا به قتل رسید.

بسیاری از طراحان اعتقاد دارند که با مرگ ورساچه، نه تنها ایتالیا بلکه تمام دنیا یکی از نوگراترین هنرمندان خود را از دست داد.

وزفیولی دوست و یاور صمیمی جانی میگوید: «ورساچه نجات دهنده هالیوود از گودال یکنواختی و روزمرگی بود».

شهرداری میلان در بزرگداشتی که برای او در سال 2007 گرفته بود، اعلام کرد در قدردانی از فعالیتهای این نابغه مد و طراحی، خیابانی را در مرکز پایتخت صنعتی ایتالیا به نام جانی ورساچه نامگذاری خواهد کرد.

 

نویسنده : هاشم : ۱٠:٥۳ ‎ق.ظ ; ۱۳۸٩/۱٢/٢٩
Comments نظرات () لینک دائم