زیتون(روان شناسی ازدواج)

آمارطلاق

خبر آنلاین: طلاق و آمار رو به فزونی هرروزه اش در راس آسیبهای اجتماعی قرار گرفته و به دنبال آن معضل زنان و کودکان خیابانی و اعتیاد خودنمایی میکنند؛ آسیبهایی که به گفته اعضای کمیسیون اجتماعی مجلس به مرحله هشدار رسیده اند. در این خصوص، صمد فدایی نماینده استان کرمانشاه و شهرستان سنقر کلیایی و عضو کمیسیون اجتماعی، رئیس کمیته آسیبهای اجتماعی و عضو کمیته تحقیق و تفحص از سازمان تامین اجتماعی در میزگردی در خبر گفت: ما در سال 1388 حدود 13 % رشد طلاق را در کشور داشتیم و به تناسب آن یک در صد رشد ازدواج را شاهد هستیم و 15% رشد آسیبهای اجتماعی در کشور را بطور سالانه داشتیم؛ در کنار این آمارها موارد دیگری هم داشته ایم مانند افزایش سن ازدواج، کاهش سن بلوغ جنسی، کاهش سن فرار از خانه و کاهش سن اعتیاد.

فدایی با بیان اینکه امروز حدود 6 میلیون زن مطلقه در کشور داریم افزود: از هر چهار ازدواج در سال 1388 یک مورد به طلاق رسیده است. متاسفانه این ها زنگ خطری برای جامعه ما هستند. در این باره ما دو نهاد و موسسه را میشناسیم به نامهای بهزیستی و شهرداری که به صورت مستقیم با پدیده زنان خیابانی درگیر هستند.

عضو کمیته تحقیق و تفحص از سازمان تامین اجتماعی ضمن اظهار این که "این عدم پذیرش بهزیستی از مسئولیتش قابل قبول نیست" گفت: در همه دنیا یکی از کارهای مهم بهزیستی سامان دادن به این نوع آسیبهاست و این دلیل نمی شود که به خاطر وسیع بودن حوزه کاری از مسئولیتهای دیگرش شانه خالی کند. شناخت و مقابله با اسیبهای اجتماعی در حوزه زنان یکی از مهمترین وظایف سازمان بهزیستی است. در همه دنیا شهرداریها پا به پای بهزیستی ها این مسوولیت را به انجام میرسانند و بخشی از اعتبارات و بودجه سالانه خودشان را دراین بخش هزینه میکنند؛ البته شهرداریها در تهران هم طرح تاسیس خانه های ریحانه را داشتند اما چرا این طرح به انجام نرسید؟ به هر حال ما باید برای زنان خیابانی هم برنامه داشته باشیم. بهزیستی در این خصوص باید برنامه بدهد و در پی توانمندسازی و اشتغال این زنان باشد. اگر این اتفاق نیفتد ما همچنان شاهد آنچه که اکنون میبینیم خواهیم بود.1آذر89

------------------------

آمارایدز

واحد مرکزی خبر: بیش از 90 درصد موارد جدید ابتلا به ایدز در ایران از طریق تماس جنسی و به‌خصوص در شهرهای بزرگ ودرگروه سنی 25 تا30 سال است.

رئیس مرکز تحقیقات ایدز وزارت بهداشت با اعلام این مطلب گفت: اگر آگاهی‌رسانی درباره این بیماری بین مردم افزایش نیابد به‌زودی شاهد انفجار این بیماری در جامعه ایران خواهیم بود زیرا بیماری ایدز در ایران اکنون مانند آتشفشان خاموشی است که به زودی باید منتظر فعال شدن آن باشیم.

دکتر مینو محرز افزود: در یک‌سال گذشته تقریباً تمام موارد جدید ابتلا به ویروس ایدز که توسط مراکز مختلف از جمله بیمارستان امام خمینی و کلینیک‌های مختلف شناسایی شده است، از طریق تماس جنسی بوده‌اند و بررسی‌های ما در مرکز تحقیقات ایدز دانشگاه علوم پزشکی تهران نیز نشان می‌دهد، همین روند در اکثر نقاط کشور وجود دارد.

وی گفت:شاید نتوان به صراحت گفت 100درصد موارد از این طریق است چون ممکن است موارد محدودی هم باشد که از طریق اعتیاد تزریقی مبتلا شده باشند که عمده این افراد از سال‌های قبل مبتلا شده‌اند و اکنون شناسایی می‌شوند.

دکتر محرز افزود: در همه‌جای دنیا نیز راه اصلی انتقال ویروس ایدز تماس جنسی غیرایمن است اما در کشور ما به علت شیوع اعتیاد تزریقی شاهد موارد زیاد انتقال ویروس ایدز از طریق سرنگ آ‌لوده بودیم که خوشبختانه در سال‌های اخیر با اجرای برنامه کاهش آ‌سیب و جایگزینی اعتیاد خوراکی به‌جای تزریقی و توزیع سرنگ رایگان بین معتادان کنترل شده است.

رئیس مرکز تحقیقات ایدز دانشگاه علوم پزشکی تهران گفت: با تغییر الگوی انتقال ایدز به روش جنسی رفته‌رفته تعداد زنان مبتلا به ویروس ایدز نیز در کشور در حال افزایش است البته هنوز مانند کشورهایی که به نسبت 50-50 مبتلایان زن و مرد رسیده‌اند نرسیده‌ایم اما هم اکنون حدود 30 درصد مبتلایان جدید به ویروس ایدز، زنان هستند.

وی افزود: البته یکی از علل پایین بودن آمار اعلامی ابتلا به ویروس ایدز در بین زنان بی‌اطلاعی آنان از احتمال انتقال این بیماری از طریق تماس جنسی و مراجعه نکردن آنها برای آزمایش است به همین علت آمار واقعی باید بیش از این میزان باشد.

عضو کارگروه کشوری کنترل ایدز وزارت بهداشت افزود: آزمایش‌های معمول تشخیص ویروس ایدز بین 3 تا 6 ماه بعد از ورود ویروس این بیماری به بدن می‌تواند آن را تشخیص دهد البته حدود 99 درصد موارد تا 3 ماه بعد از ورود ویروس قابل تشخیص و شناسایی است اما یک درصد آن بعد از 3 ماه قابل تشخیص است.

دکتر محرز گفت: البته تست‌های جدیدی هم در دنیا وجود دارد که می‌تواند زودتر وجود ویروس ایدز را در بدن تشخیص دهد اما این آزمایش‌ها خیلی گران است و امکان اینکه به روش معمول در کشور ما تبدیل شوند هنوز وجود ندارد.

نویسنده : هاشم : ۱٠:٥٤ ‎ق.ظ ; ۱۳۸٩/۱۱/٥
Comments نظرات () لینک دائم