زیتون(روان شناسی ازدواج)

درآفیس 2010چه خبراست؟

با اینکه فرصت کمی برای نوشتن دارم دلم نیومد که تا عرضه آفیس اصلی ۲۰۱۰ یعنی نسخه کامل مبحث راجع به آفیس را شروع نکنم. تاکنون راجع به ویندوز و مسائل حاشیه ای در این وبلاگ زیاد صحبت کردیم ولیی هیچگاه فرصت برای سخن برای آفیس نداشتم و برای اولین بار میخوام راجع به آفیس صحبت کنم و شما خوانندگان بسنجید که مطلبی که راجع به آفیس مینویسم، کیفیتی در حد همان مطالب ویندوز دارد یانه؟ (در قسمت نظرات بنویسید) البته ما در این وبلاگ مبنا را بر این گذاشتیم که مطلبی همیشه منتشر بشه که جاهای دیگه راجع بهش صحبت نشده باشه. و همینجا هم الان میخوایم چیزهایی در مورد آفیس ۲۰۱۰ بنویسیم که کسی راجع به اون و حتی در نسخه های قدیمی هم بهش اشاره ای نداشته باشه. در این روش باعث میشه که اصطلاحات جدید و اسمهای تازه یاد بگیریم و همینطور نرم افزارهای دیگر آفیس که از آن زیاد استفاده نمیشه و لااقل در ایران کاربرد نداره پرهیز کنیم و مطلب را روی آن سته بذاریم که کاربرد بیشتری دارند. در این مطلب قصد ندارم آفیس آموزش بدم و روشهای گام به گام پیش ببریم این نوع روشها در سایتها و مجلات کم کم ارائه خواهد شد و بدست شما خواهد رسید و اگر شما از نسخه های قبلی آفیس استفاده میکردید احتیاج به آموزشی ندارید پس ما به روش خودمون ادامه میدیم.

در آفیس ۲۰۱۰ شما با اینترفیسی روبو هستید که هرچیز که در آن وجود داره را به نمایش گذاشته که حتی کاربرانی که ساده با آفیس کار میکردند ابزارهایی را نمیشناختند و یا از قابلیت های زیاد آفیس اصلا خبر نداشتند ولی در اینترفیس جدید مایکروسافت آمده و هرچی در آفیس وجود داره را به نمایش گذاشته که شما را ذوق زده میکند قابلیتهایی که هیچگاه از وجودشان هبر نداشتید ما اسم این اینترفیس را “ریبونی” میذاریم و نمونه ای از آن در ۲۰۰۷ اجرا شد ولی تکمیل نشد شاید بخاطر شلوغی سر مایکروسافت بخاطر ویستا بود ولی برای ۷ که حالا خیالشون جمع هست الان نسخه جدیدی آفیسی در اختیار شما قرار میدهند که کاملا شما را راضی میکند. اگر بتونیم در این مطلب قابلیت آفیس و اینترفیس را رد کنیم بعد از آن از outlook میگم که در یه سلسله مطلب درباره هرکدام از اعضا آفیس یه توضیح خوب و مفید داده باشم.
در آفیس ۲۰۱۰ ۳ چیز بیشتر از همه به چشم میخورد office web apps و ایترفیس ریبونی که در outlook که الان گفتم و نمای backstage جدید که در تمام اعضای خانواده موجود است و به کار گرفته شده. اینترفیس ریبونی که میتونه مخالف و موافق داشته باشه و شما خودتان باید ببینید جزو کدام دسته هستید و جرا خوشتان میاید و نمیاید. ببعضیها مثل من که به منوهای سابق مایکروسافت عادت کردند الان با دییدن اینترفیس جدید شدیدا این مورد را محکوم میکنند ولی اگر توجه کنید کارکرد و عادت با اینترفیس قبلی این را نشون میده که ماهم میتونیم در اینترفیس جدید مجددا عادت کنیم و بکار ادامه بدیم. در اینترفیس ریبونیی چیز پشت پرده نمیماند که کاربر از اون غافل بشه و همه چیز جلوی چشمان شماست و تنها با یک کلییک شما به خواسته خود میرسید. در اینترفیس ریبونی لازم نیست شما به دنبال چیزی بگردید و اگر گشتید بدونید آب در کوزه شما گرد جهان میگردید. به هرحال اگر منتقد ظاهر ریبونی هستید هیچ مشکلی نیست مایکروسافت این قابلیت را گذاشته که شما ظاهر را هم تغییر بدید. و اما شخصی سازی ریبون چه فایده ای داره؟ در آفیس کاربران بسیار مختلفند بعضیها بدون اینکه به چشم بیاد از ابزارهای پیچیده ولی در ظاهر ساده استفاده میکنند ولی بعضیها در ظاهری ساده بسیار پیچیده کار میکنند درواقع ریبون اومده که کاری کنه که شما چه ساده و چه سخت هرجوری که از آفیس استفاده میکنید کاملا ساده باشه. در شخصی سازی چه اتفاقی میفته اگر شما مثلا در اکسل به آنالیز داده ها مییپردازید پس یه برگه آنالیز داده میسازید که pivottables جلوی شما قرار میگیره.
برای شخصی سازی ریبون کافیه که کلیک راست کنید و گزینه customize the ribbon را انتخاب کنید.

نمای جدید Backstage در آفیس ۲۰۱۰

در تصویر بالا نمای ورد را میبینید که شما را شاداب میکنه و میدونم دلیتون میخواد یه مطلب یه مقاله داخل این بنویسید. backstage نمایی است که کاربران همه آنرا میپسندند و این شکی توش نیست. این یک صفحه اختصاصی است که با کلیک روی منوی فایل در گوشه بالا و سمت چپ پنجره برنامه میتونید به اون دسترسی پیدا کنید. و تمام خصوصیات فایل و محتوای داخل اون را برای شما نمایش میدهد. و بخصوص فهرست فایلهایی که اخبرا کار کردید. مثلا: شما وقتی بخواهید صفحه ای را چاپ کنید در ورژنهای قدیمی تر ctrl+P را که میزدید به یک فهرست چند گزینه و … مواجه میشدید تا این صفحه را چاپ کنید ولی در آفیس ۲۰۱۰ شما هنگامیکه این hotkey را میزنید شما به نمای backstage میروید و پیش نمایش چاپ را همانند تصویر بالا مشاهده خواهید کرد. نمای زیبای backstage فقط از خصوصیات این نیست و backstage فراتر از نما است مثلا در همان چاپ در اکسل شما سریعا صفحه را تنظیماتش را دستکاری میکنید و حاشیه های سند را هم تنظیم کنید تعداد صفحات چاپ شده هم مهم است مثلا شما چند خط اول را فقط میخواهید چاپ کنید که با backstage بسیار جالب انجام میشه ولی در قدیم شما امکان داشت ۲ صفحه را به چاپ برسانید درواقع شما کنترل جالبی روی چاپ سند دارید. در backstage دستررسی به فایلهای قدیمی مثلا هفته گذشته یا ماه گذشته خیلی ساده تر است الان شما ۱۰ مورد recent document دارید. اگر نمیدانید recent document چیست معلومه که شما کاربر ویندوز ۷ نیستید. وقتی برروی گزینه recent کلیک کنید حالا شما به ۲۰ مورد دسترسی پیدا میکنید. همین recent در حرف چیز ساده ای است ولی در عمل بسیار کاربرد داره. از دیگر قابلیتها در backstage اشتراک گذاری است که شما ارزش اشتراک گذاری را خود میدانید که براساس ویندوز لایو و skydrive انجام میشه بعلاوه office web apps . اینکه میگویند مایکروسافت انخصار طلب بوده و این حرفها در این آفیس ثابت میشه که چنین خبرهایی هم نیست شما در این آفیس بطور توکار میتونید فایل pdf ذخیره کنید بعلاوه سازش با فایلهای google docs . مطمئنا یه فرمت باید انقدر طرفدار داشته باشه که مایکروسافت آنرا در نرم افزارهای خود اضافه کنه که pdf و google docs از همین دسته اند.

آیکونهایی که در آفیس ۲۰۱۰ استفاده شدند همان آیکونهای قبلی هستند که بازسازی شده اند و شما به راحتی میتونید آنها را شناسایی کنید. قصد داشتم اگر شد در این مطلب outlook را هم بگنجانم ولی وقت اجازه نمیده پس ویژگی ۲۰۱۰ را با فرمتها و اشتراک گذاری ادامه میدم تا این مبحث تکمیل بشه.  این اینترفیس که مایکروسافت اجرا کرد به web apps سرایت کرد و مایکروسافت یکی از مشکلات آفیس ۲۰۰۷ را حل کرد مثلا: فایل پیشفرض آفیس ۲۰۰۷ که DOCX بود در آفیس ۲۰۰۳ خوانده نمیشد و شما احتیاج به نصب یه پلاگین برای اینکار داشتید. در عین حال مدتی طول کشید تا open office و google docs از فایلهای docx ذخیره شده در آفیس ۲۰۰۷ توانستند پشتیبانی کنند. ولی الان در آفیس ۲۰۱۰ فایلهای ذخیره شده آن با word 2007 و google docs کاملا سازگار است و شما میتونید سند را بین اینها راحتتر اشتراک بگذارید و حتی برای برنامه mobile office هم قابل رویت است و این برنامه هیچ مشکلی با فایلهای ۲۰۱۰ ندارد. اما نکته جالب تر از همه در این زمینه اینه که شما در این مجموعه به هیچوجه به سطح گزینه های ویرایشی ارائه شده توسط نسخه های کتما ورد و اکسل و سایر نرم افزارهای کاربردی آفیس نزدیک نخواهید شد، اما در عین حال میتونید بازهم فرمتبندیی خود را در اینجا حفظ کنید. بنابراین اگر در هرزمانی با چنین نیازی مواجه شدید، میتونید یک صفجه گسترده اکسل را با خیال راحت روی تلفن موبایل خود ویرایش کنید. این شیوه یک مزیت منحصر بفرد در مقایسه با دیگر رقبا است مثل گوگل و اپل است و آنها توانایی اجرای چنین چیزی را تا الان نداشتند. به هر حال باید اینرا بپذیرید که آفیس ۲۰۱۰ یک مجموعه کاملا هماهنگ است که هرکاربری مثل خانگی و تجاری را به خود جلب میکند و جذابیت بالایی دارد. از دیگر اعضای این مجموعه را در مطالب بعدی توضیح بیشتری راجع بهشان خواهم داد.

 

نمایی از backstage outlook 2010

در مطلب بعدی راجع به outlook صحبت میکنم و به شما میگم که اگر دلتان به outlook 2007 خوش است و مثل من الان دارید ازش استفاده میکنید واقع دارید از آشغالترین اعضای خانواده آفیس استفاده میکنید. outlook 2010 همان کاری را با ۲۰۰۷ میکنه که ویندوز ۷ با ویستا کرد.

 

طبقه بندی: ترفندهای آفیس و فتوشاپ گرافیک

نویسنده : هاشم : ۱٠:۳٤ ‎ق.ظ ; ۱۳٩٠/٢/۳٠
Comments نظرات () لینک دائم