زیتون(روان شناسی ازدواج)

نصب ویندوز7روی دیسک مجازی

نصب ویندوز ۷ روی دیسک مجازی
ارسال در تاریخ جمعه 30 اردیبهشت ماه سال 1390 توسط سرباز سفر

 

اول از همه باید ببینیم که نصب ویندوز ۷ روی دیسک مجازی چه استفاده ای داره. به تصویر زیر نگاه کنید؛ یه دنیای مجازی که در این دنیا میشه کارهایی کرد که در دنیای واقعی نمیشه کرد. مثلا: میتونید در اینجا از هرچیزی copy/paste بگیرید. میتونه عکس باشه فیلم باشه و مقاله یا هرچیزی، کاری که در دنیای واقعی نمیشه انجام داد. در دنیای مجازی یه منظره را میتونید با رنگ روشن تر یا پررنگتر یا کمرنگتر کنید و یا قیافه خودتون را تغییر بدید و حتی جنسیت خودتون را ولی در دنیای واقعی هیچگاه نمیتونید با چند کلیک این کارها را بکنید. در دیسک مجازی هم همینطور است شما در دیسک مجازی کارهایی میتونید بکنید که دیسک واقعی توان اجرا آنرا نداره.

بحث مجازی سازی انقدر داغ شده که مایکروسافت چند سالی هست که داره روی این قضیه کار میکنه و موفق بوده چون مایکروسافت خوب فهمیده که مجازی بدون هیچ دردسری یک پله کاربر را جلو می اندازه من در همین وبلاگ بارها درباره مجازی ها صحبت کردم. مثلا: اینکه شما وقتی میخواهید دیسک واقعی را پارتیشن بندی کنید زمان زیادی را صرف میکنید و همینطور فرمت کردن اون پارتیشن. در دیسک مجازی شما اگر بخواهید سیستم فایل را تغییر بدید خوب احتیاج به فرمت کردن پارتیشن پیدا میکنید که اطلاعاتتون از دست میره ولی در دیسک مجازی احتیاجی به فرمت شدن و پاک کردن فایلها نیست . و همینطور سرعت بالای خواندن و نوشتن (read/write) .

این مطلب را ساده و روان نوشتم که هر کاربری توان اجرای آنرا داشته باشد.

من در مطلبی به شما یاد دادم که چطور با فلش دیسک بوت ببسازید  در این مطلب هم احتیاج به diskpart داریم چون تنها ابزار موجود در ویندوز برای اینکار است که جدیدا به ویندوز اضافه شده و در نسخه های قبلی نبود. ویندوز ۷ برای اولین بار برای کاربردهای غیر تجاری مثل این بکار گرفته میشه که باید در آینده منتظر مجازی سازی های جدید مایکروسافت باشید. پس به مجازی سازی مایکروسافت خوش آمدید.

diskpart چیست؟
درواقع یک ابزار استاندارد خط فرمان نیست و نباید با یک ابزار خط فرمان اشتباه گرفته بشه، بلکه بیشتر شبیه یک برنامه کاربردی کامل تعاملی وابسته به خط فرمان است.

طریقه کار باdiskpart:
طریقه کار با diskpart کاملا استاندارد است و همانطوری است که در مطلب ساختن بوت فلش دیسک توضیح دادم ولی برای اینکه اشتباهی صورت نگیره ایجا فرمانها را آماده میکنم و دوباره میگم که اشتباه نکنید.
در cmd فرمان diskpart را بنویسید و اجرا کنید بعد از چند لحظه آماده میشود و دستور list disk برای دیدن لیست دیسکها و دستور sel برای انجام کاری روی پارتیشن.

چطوری ویندوز را نصب کنیم؟
باید مثل روال عادی cd یا dvd ویندوز را بگذارید و بعد از روی dvd که سیستم بوت شد و وارد setup ویندوز شدید اولین صفحه ای که اومد یا همان ویندوز PE خودمون دکمه shift+F10 را بزنید تا خط فرمان اجرا بشه. بنویسید diskpart و دکمه enter را بزنید.
-حالا باید دیسک مجازی را بسازید : create vdisk file=c:\win7disk.vhd\ type=fixed maximum=40000
در فرمان بالا ما گفتیم که یک دیسک بساز با فایلی به نام win7disk.vhd و تایپ fixed را برایش بگذار و حجم برابر ۴۰ گیگ که این حجم حداقل ۸ گیگ باید باشه تا ویندوز روی اون جا بشه و هر چه بیشتر باشه خوب بهتر.

اما type=fixed یعنی چی؟
ما دونوع type برای اینکار داریم یکی همین fixed و دیگری expandable که من به توصیه خودم به شما میگم fixed را انتخاب کنیم در fixed همان موقع فایلی برابر بر همان سایز مثلا ۴۰ گیگ ساخته خواهد شد و این فضا برای vhd مشخص میشود ولی در expandable یه فایل چند کیلوبایتی ساخته میشه که در اثر استفاده از اون منبسط و منقبض میشود و همین جلوی سرعت را میگیره و امکان داره تداخل توی کار بوجود بیاد بخاطر کوچک و بزرگ شدن و در fixed تکلیف معلوم است و فایل مکانش روی هارد مشخص است.

- فرمان sel را اجرا میکنیم تا بتونیم کنترل دیسک مجازی را بدست بگیریم. sel vdisk file=c:\win7disk.vhd و حالا کنترل دست ماست دستور attach را صادر میکنیم تا به سیستم اضافه شود. edit را تایپ میکنیم تا از diskpart خارج بشیم. مرحله نصب ویندوز را مثل روال عادی اجرا میکنیم و در مکان انخاب پارتیشن برای نصب ویندوز دیسک مجازی را انتخاب میکنیم. وقتی ویندوز نصب شد کار تمام است هنگام بوت سیستم شما میتونید دیسک مجازی را انتخاب کنید و ویندوز ۷ از دیسک مجازی اجرا میشود.

توجه کنید که فایل vhd یه فایل سیستمی است و وقتی ضمیمه سیستم شد دیگه ویندوز توانایی پاک کردن آنرا ندارد و فقط یک راه برای پاک کردنش است آنهم اینکه به diskpart بروید آنرا با فرمان remove حذف کنید حالا که از سیستم جدا شد راحت میتونید آنرا delete کنید.

 

طبقه بندی: آموزش و مقالات و یندوز XP 7 Vist
نویسنده : هاشم : ۱٠:۳۸ ‎ق.ظ ; ۱۳٩٠/٢/۳٠
Comments نظرات () لینک دائم