زیتون(روان شناسی ازدواج)

کودک سیزده ساله ای که برای احیای محیط زیست یک میلیون درخت کاشته است

http://www.food4u.blogfa.com/post-1193.aspx1-شخصی در ایلام تک و تنها به مبازره با گرد و غبار رفته است.مهدی نظری، کارمند یک بانک توضیح داد: با شدت یافتن گرد و غبار در استان، ابتدا فکر می‌کردم دولت به تنهایی باید این مشکل را حل کند اما بعدها متوجه شدم که رفع این فاجعه زیست محیطی تنها به دست دولت نیست و تک تک افراد جامعه در این زمینه وظیفه دارند؛ علت اصلی گرد و غبار را نبود پوشش گیاهی و جنگلی و بیابان زایی می‌بینم.
 بنده بی هیچ امکاناتی شروع به فعالیت کردم و به کار تهیه، کاشت و نگهداری درختان در مناطق بیابانی دهلران کردم؛ پس از پایان وقت اداری از محل کار در مرکز استان پس از طی100 کیلومتر به نهالستان مهران رفته و در آنجا تک تک درختان را در صندوق عقب و روی صندلی‌های خودرو خود می‌گذارم و سپس با طی 100 کیلومتر دیگر به منطقه بیشه دراز در شهرستان دهلران می‌روم و با کاشت تک تک آنها، به آبیاری مشغول می‌شوم.
نظری با بیان این‌که این کار در فصل کاشت، هر روز انجام می‌شود، افزود: در 2 سال گذشته با تلاش شبانه روزی موفق به کاشت 20 هزار درخت شدم که بالاترین رکورد در کشور محسوب می‌شود؛ در این راه یک دستگاه موتور سیکلت برای نگهبانی خریداری کرده‌ام و یک دستگاه تراکتور نیز جهت آبیاری به صورت استیجاری در اختیار گرفته‌ام.
این فعال زیست محیطی، درختان کاشته شده را از گونه‌های گرمسیری کنار و کهور دانست که برای بیابان زدایی کاربرد دارند و گفت: اخیرا در همین نهالستان به تعداد شهدای استان یعنی 3 هزار شهید استان ایلام، نهال غرس کرده‌ام و نام این بخش از پارگ جنگلی را شهدای ایلام نهاده‌ام.

وی ابراز امیدواری کرد؛ مردم نیز در طرح بزرگ مشارکت کنند.

***


 معلول چینی؛ خالق جنگل

  - همشهری آنلاین:
2-یک مرد چینی در تلاشی تحسین برانگیز اقدام به احیای جنگل در استان هبی در این کشور کرده است.

 سانژیائو، مرد چینی شصت و دو ساله که رفت و آمدهای مکرر وی باعث ایجاد راه‌هایی نیز در جنگل شده است می‌گوید وقتی می‌بیند که درختان جنگل قطع می‌شوند، دلش به درد می‌آید و اشکش جاری می‌شود.

این مرد چینی می‌گوید با دیدن درختان، دشواری‌های زندگی را فراموش می‌‍کند و همه تلاشش را نیز به کار می‌گیرد تا بر شمار درختان این جنگل که وی درختان آن را سربازان خود می‌پندارد، بیفزاید.

وی که پیشتر در ارتش خدمت می‌کرد  در ده سال گذشته، سه هزار درخت در نقاط کوهستانی و صعب العبور شمال چین کاشته است.

***

3-کودک 13 ساله‌ای که یک میلیون درخت کاشته است

به گزارش خبرگزاری مهر، فیلیکس فینکباینر، کودک 13 ساله ای است که از 9 سالگی شروع به کاشت درخت کرده و تاکنون بیش از یک میلیون درخت داشته است.

این کودک انجمنی با عنوان Plant For The Planet (گیاه برای سیاره) را با شعار "حرف زدن را بس کن، درختکاری را شروع کن!" تاسیس کرده است.

این کودک زمانی که تنها 9 سال داشت گفت: "یک میلیون درخت در آلمان خواهم کاشت." وی این حرف را در  کلاس علوم و پس از آموختن درس فتوسنتز کلروفیلی زد.

این پسر که امروز 13 سال دارد تا پایان سال گذشته یک میلیون درخت داشت. وی اولین درخت خود را زیر پنجره کلاس مدرسه در مونیخ کاشت.

الهام بخش وی در اجرای این پروژه، تلاشهای "وانگاری ماتهای"، برنده جایزه نوبل صلح، طبیعت شناس، فعال محیط زیست و زیست شناس کنیایی بود که به کاشت بیش از 30 میلیون درخت کمک کرد.

این شورای همکاری کودکان توسط 23 کودک 12 ساله اداره می شود. این سفیران کوچک محیط زیست به سراسر دنیا سفر می کنند و رویای خود را به سایر کودکان منتقل می کنند.

این کودکان حق دارند: اگر اکسیژن کم باشد تنها راه نجات کاشت درختان است. برنامه آنها بر روی سه اصل استوار است: حذف تمام آن چیزی که از دیدگاه فناوری دی اکسید کربن تولید می کند، جلوگیری از انتشار کربن در سطح جهانی و در پایان، جنگل زایی دوباره.

براساس گزارش GreenStyle ، درحال حاضر این انجمن اهداف خود را در 131 کشور معرفی کرده است.

در پشت فیلیکس، خانواده ای ایستاده است که به شدت به محیط زیست اعتقاد دارند. به طوریکه پدر این کودک نیز پیش از این مبارزه خود را برای نجات سیاره آغاز کرده بود. زمانی که فیلیکس برای اشاعه ایده های خود به دور دنیا سفر می کند خانواده اش به وی در درسها کمک می کنند.

نویسنده : هاشم : ٧:٥۳ ‎ب.ظ ; ۱۳٩٠/۳/٤
Comments نظرات () لینک دائم