زیتون(روان شناسی ازدواج)

آنتی ویروس

http://sarbazesefr.blogsky.com/1390/03/13/post-2571/

آنرادرادامه بخوانیم


با Avast نگهبان سیستم خود باشید
ارسال در تاریخ جمعه 13 خرداد ماه سال 1390 توسط سرباز سفر

 

هر روز به شما آنتی ویروس های پولی و رایگان مختلفی پیشنهاد می شود، اما در این مقاله ما آنتی ویروس رایگان Avast را به شما پیشنهاد می کنیم زیرا ضد ویروسی مقاوم، سبک، با قابلیت به روز رسانی دائم و شاید از همه مهمتر رایگان است.

 

اینجا از دانلود تا نصب، ثبت و به روز رسانی این نرم افزار و همچنین کار با قسمت های مختلف آن را خواهید آموخت. (در این مقاله با آموزش Avast نسخه 4.8 آشنا خواهید شد)
سایت رسمی نرم افزار: http://www.avast.com (با مراجعه به این سایت، نسخه ی رایگان این نرم افزار را دانلود کنید.)

 

مجوز(License): نسخه ی خانگی این برنامه (Home Edition) رایگان است و تنها باید با ثبت نام در سایت آن را برای یک دوره 14 ماهه فعال کرد. البته کاربران می‌توانند پس از پایان هر دوره، دوباره نسبت به ثبت و فعال سازی رایگان این آنتی ویروس اقدام کنند.

 

توصیه: برای آشنایی با جزئیات نرم افزارهای آنتی ویروس، پیشنهاد می کنم این مطلب را قبل از این مقاله مطالعه نمایید:

چگونه از کامپیوترمان در مقابل بد افزارها و هکرها محافظت کنیم

آنچه که می آموزید:

توانایی جستجوی ویروس ها در کامپیوتر و پاک کردن آنها

توانایی حفاظت از سیستم در برابر ویروس های جدید

به روز رسانی رایگان بر علیه ویروس های جدید از طریق اینترنت

 

1.1.بهتر است قبل از شروع کار با این ابزار، کمی بیشتر درباره آن بدانید

 

ویروس های کامپیوتری، نرم افزار های مخربی هستند که اغلب اوقات فایل های شما را نابود می کنند، از سرعت سیستم می کاهند و یا از طریق آدرس ایمیل، خودشان را برای دوستان تان ارسال می کنند. Avast با وسواسی فراوان فایل هایی که دانلود می کنید، فایلهای پیوست شده به ایمیل ها و همچنین تمامی ابزارهایی که از آنها استفاده می کنید (CD, DVD, floppy, USB Flash Disk و غیره) را بررسی و در صورت وجود ویروس، با آن‌ها مقابله می کند.

 

همواره ویروس های جدیدی در حال تولد و تخریب سیستم ها هستند، اما پایگاه داده قدرتمند Avast این ویروس ها را شناسایی می کند.

 

نکته مهم: دقت کنید که هیچگاه نباید بطور همزمان از دو آنتی ویروس استفاده کنید. در صورتیکه هم اکنون از نرم افزار آنتی ویروس دیگری استفاده می کنید و می خواهید به Avast کوچ کنید، حتماً قبل از نصب، آنتی ویروس فعلی خود را پاک (Uninstall) کنید.

 چهت دانلود از اینجا وارد سایت Avast شوید

 

راهنمای نصب

پس از دانلود نرم افزار از سایت رسمی avast، آن را همانند سایر نرم افزارها نصب نمایید. در مرحله آخر نصب پیغامی شبیه تصویر زیر نمایش داده می شود که خواهان اسکن سیستم شما بعد از اولین ری استارت است. کلید Yes را بزنید.

 

شکل یک – تاییدیه اسکن

 

توجه: اگر کامپیوتر شما هنگام نصب به اینترنت متصل است، در آخرین مرحله نصب، گزینه Restart Later را انتخاب کرده و به بخش 2.1 (چگونگی ثبت Avast)، مراجعه کنید. پس از گذراندن مراحل ثبت، عملیات به روز رسانی نرم افزار را که در 3.1 (به روز رسانی نرم افزار) شرح داده شده، طی کنید و بعد از آن کامپیوتر خود را ری استارت کنید. قبل از شروع به کار ویندوز عملیات اسکن آغاز خواهد شد.

 

در صورتیکه کامپیوتر شما هنگام نصب به اینترنت متصل نیست، در آخرین مرحله نصب، Restart Now را انتخاب کنید و مراحل بعدی را (ثبت و به روز رسانی) در اولین اتصال به اینترنت انجام دهید. توجه کنید که بعد از زدن کلید Finish کامپیوتر شما بصورت خودکار ری استارت می شود.

 

توضیح: در صورتیکه شما به اینترنت دسترسی نداشته باشید و عملیات ثبت را برای Avast انجام ندهید، برنامه تنها 60 روز برای شما کار می کند. به یاد داشته باشید که حتی از یک کافی نت نیز می توانید این کار را انجام دهید و با یادداشت کد و ثبت آن در برنامه، آنتی ویروس خود را فعال نمایید. برای این کار باید به آدرس زیر مراجعه کرده و ثبت نام کنید.

 

http://www.avast.com/eng/home-registration.php
 

 

2.1.چگونگی ثبت Avast

پس از نصب و اجرای Avast برای اولین بار، پنجره Registration را مشاهده می کنید. قبل از انجام هر کاری، سیستم تان را به اینترنت متصل کنید.

 

شکل دو – پنجره ثبت برنامه

 

حالا در اولین قدم، بر روی لینک Program Registration کلیک کنید. در این لحظه مرورگر وب شما، صفحه ثبت نام برنامه در سایت رسمی Avast را بارگذاری می کند.
نکته: در صورتیکه شما هنوز ثبت نام نکرده اید و صفحه ثبت را هم مشاهده نکردید، ابتدا از طریق منوی START برنامه را باز کنید.

 

Start > Programs > avast! anti-virus > avast! anti-virus
 

وقتیکه برنامه اجرا شد، اولین صفحه‌ای که می بینید مشابه شکل زیر است که در حال اسکن کردن حافظه سیستم و جستجوی ویروس های فعال احتمالی است. (این پروسه حدود 20 ثانیه طول خواهد کشید)

 

شکل سه – Avast در حال اسکن حافظه و جستجوی ویروس در آن

 

قبل از اتمام مرحله اسکن، برای ثبت برنامه بر روی کلید Registration کلیک کنید.
توجه: ابتدا مطمئن شوید که به اینترنت متصل هستید. در این مرحله شما از طریق مرورگر خود، صفحه ثبت نام سایت avast را مشاهده خواهید کرد.

 

شکل چهار – صفحه ثبت نام سایت Avast

 

در این مرحله از میان سه گزینه ای که در سایت مشاهده می کنید، گزینه اول را (I’m a new user and I need a registaration key for avast! Homa Edition) انتخاب کنید. حال فرم ثبت نام را مطابق شکل زیر در مرورگر خود می بینید.

 

شکل پنج – فرم ثبت نام Avast در صفحه ثبت نام سایت

 

فرم را با اطلاعات لازم پر کنید. سایت Avast به صورت خودکار کد ثبت نام را به آدرس ایمیلی که در فرم وارد کرده اید می فرستد. باید کد فرستاده شده را در پنجره Registration (شکل دو) وارد کنید و روی OK کلیک کنید. در این هنگام با پیغامی مبنی بر اینکه کار ثبت نام شما موفقیت آمیز به پایان رسیده، مشاهده خواهید کرد و برای 14 ماه یک آنتی ویروس مطمئن خواهید داشت.

 

چهت دانلود از اینجا وارد سایت Avast شوید

 

چگونه از Avast استفاده کنیم

برای باز کردن پنجره اصلی برنامه، روی آیکون آن در گوشه سمت راست Taskbar ویندوز (کنار ساعت) راست کلیک کرده و گزینه دوم (Start avast! Antivirus) را انتخاب کنید. همچنین می توانید از طریق مسیر زیر به برنامه دسترسی داشته باشید:
 

 

Start > Programs > avast! anti-virus > avast! anti-virus

 

شکل شش – نمایی از پنجره اصلی Avast

 

در این هنگام پنجره راهنمای برنامه (شکل هفت) ظاهر می شود. در این پنجره شما می توانید روش استفاده از برنامه را به زبان انگلیسی ببینید. در صورتی که قبل از بستن این پنجره مربع کنار عبارت "دیگر این پنجره را نشان نده"(Don't show This windows next time) تیک بزنید، دیگر هنگام شروع به کار برنامه، صفحه راهنما را نخواهید دید. در صورتی که بعدها بخواهید دوباره این پنجره را بازدید کنید، می توانید از منوی برنامه گزینه Introductory Help را انتخاب کنید.

 

شکل هفت – پنجره راهنمای برنامه

 

در منوی برنامه به گزینه ها و دستورات مختلفی دسترسی دارید که با کلیک بر روی کلید  در سمت چپ و بالای برنامه، ظاهر می شوند.

 

توضیح: اگر کامپیوتر خود را بعد از نصب ری استارت نکرده باشید، با باز کردن پنجره اصلی آیکون در گوشه Taskbar ویندوز، کنار آیکون اصلی برنامه ظاهر می شود و به شما اخطار می دهد. در این مورد در بخش 4.4 (VRDB) بیشتر خواهید خواند. شما می توانید با کلیک بر روی آیکون و انتخاب گزینه merge with main avast! icon آن را با آیکون اصلی برنامه ادغام نمایید.

 

3.1.چگونه Avast را به روز کنیم

هر گاه که شما به اینترنت وصل می شوید، Avast به صورت خودکار عملیات آپدیت را انجام میدهد. در این به روز رسانی، ضدویروس های جدید و ارتقاء های نرم افزار به آن افزوده می شوند. هر وقت که به روز رسانی تمام شود، نرم افزار در صفحه ای اتمام کار را به شما اطلاع شما می دهد.

 

همچنین شما می توانید بصورت دستی نسبت به آپدیت نرم افزار اقدام نمایید. این انتخاب برای افرادی که هنگام کار به تمام پهنای باند اینترنت نیاز دارند، گزینه مناسبی خواهد بود. زیرا می‌توانند پس از اتمام کار، اینترنت خود را به عملیات به روز رسانی Avast اختصاص دهند.

 

قدم اول برای به روز رسانی کلیک روی گزینه http://negahbaan.com/sites/default/files/blue/1/Avast_2_1_1-negahbaan-com.png در سمت چپ پنجره اصلی برنامه است، که عملیات به روز رسانی را شروع می کند.

 

این کار در پنجره ای مطابق شکل هشت اتفاق می افتد که در واقع عمل به روز رسانی پایگاه داده نرم افزار از طریق اتصال به سروری مرکزی Avast است.

 

شکل هشت – پنجره دانلود بسته های به روز رسانی برنامه

 

توضیح: زمان و نحوه به روز رسانی بستگی به حجم بسته ها دارد. بسته های به روز رسانی ممکن است کم حجم باشند (چیزی در حدود 500 کیلو بایت که نهایتاً 5 دقیقه –برای کاربران دایل آپ- زمان می برد)یا اینکه بسته هایی حجیم (تا حداکثر 10 مگابایت که برای کاربر دایل آپ حدود 1 ساعت زمان می برد) هستند. به روز رسانی های طولانی ممکن است برای انجام برخی تنظیمات نیاز به ری استارت کامپیوتر داشته باشند، البته این ری استارت ها مشکلی برای فرآیند به روز رسانی ایجاد نمی کنند.

 

همچنین این امکان هم وجود دارد که اگر به هر دلیل نتوانید به روز رسانی را به صورت آنلاین انجام دهید، همه آپدیت هارا به طور کامل از این آدرس دانلود کرده و سپس بصورت آفلاین برنامه را آپدیت کنید.

 

http://www.avast.com/eng/update_avast_4_vps.html

 

برای دانلود به روز رسانی های برنامه از سایت مسیر زیر را دنبال کنید و سپس آن را بر روی فلش دیسک یا یک سی دی ذخیره کنید.

 

Select: Download > Updates > Update avast! 4 VPS

 

 

3.2.چگونگی پیکربندی Avast

در Avast قبل از شروع عملیات اسکن، انجام برخی تنظیمات برنامه امری ضروری است .

 

3.2.1. The Resident Scanner

Resident Scanner به شما اجاره می دهد که میزان محافظت از سیستم و حساسیت آنتی ویروس را تعیین کنید.

در اولین قدم، بر روی در سمت راست پنجره اصلی Avast کلیک کنید.

با این کلیک، صفحه ای شبیه شکل نه، در وسط پنجره برنامه باز می شود.

 

شکل نه – حالت High در Avast Resident Scanner

 

اگر نوار روی آن همانند شکل بر روی High نیست،آن را به سمت راست کشیده و بر روی Standard و یا High قرار دهید.

 

Standard Setting: همان تنظیمات پیش‌فرض برنامه است. تمامی برنامه‌ها و اسکریپت ها هنگام اجرا اسکن می‌شوند و همچنین فایل‌های متنی هم هنگام باز شدن کنترل خواهند شد.

 

High Setting: شبیه حالت استاندارد عمل می کند، با این تفاوت که فایل ها را هنگام کپی و جابجا کردن هم کنترل می کند.

 

3.2.2.حالت حفاظت On-Access

این حالت در Avast باعث عدم سرایت ویروس های جدید به دیگر نقاط هارد شما می شود. ویروس های جدیدی که برنامه بدلیل عدم به روز رسانی، قادر به شناسایی و یا نابودی آنها نباشد، با این قابلیت قرنطینه می شوند تا پس از اولین آپدیت سلامت آنها مورد بررسی قرار گیرد. این قابلیت Avast کاملا زیرپوستی فعال شده و همانند زرهی فولادین حفاظت از سیستم شما را بر عهده می گیرد. همچنین اسکن دائمی ایمیل های دریافتی و فایل های دانلود شده و ... را هم انجام میدهد.

 

برای فعال کردن آن بر روی برنامه در گوشه صفحه دوبار کلیک کنید. پنجره ای شبیه شکل زیر نمایان می شود. در اینجا می‌توانید تنظیمات لازم را بر روی قابلیت On-Access آنتی ویروس تان انجام دهید.

 

شکل 10 – پنجره Avast On-Access

 

توجه: همیشه و در همه حال قابلیت On-Access آنتی ویروس را روشن و در بالاترین میزان فعالیت نگه دارید.

 

3.2.3.اسکن فایل ها

اسکن فایل ها شامل دو زمینه متفاوت با تنظیمات خاص خود است. یکی فایل های داخل هارد دیسک و دیگری فایل هایی که در سایر رسانه ها هستند. (مانند فلش دیسک ها، سی دی، دی وی دی و غیره)

 

بر روی کلید http://negahbaan.com/sites/default/files/blue/1/Avast_2_2_4-negahbaan-com.png در پنجره اصلی برنامه کلیک کنید تا صفحه تنظیمات دقت اسکن فایل های هارد دیسک ظاهر شود.

 

با این کار کادری مانند شکل زیر در بالای پنجره اصلی برنامه ظاهر می شود.

 

شکل 11 – حساسیت Avast در حالت اسکن هارد دیسک

 

برای بالا بردن میزان دقت اسکن برنامه، نوار را به منتها الیه سمت راست بکشید.
انواع اسکن:

 

اسکن سریع(Quick Scan): در این حال فقط فایل‌هایی که با توجه به پسوندشان خطر بالقوه بیشتری دارند اسکن می شوند. یعنی اینکه Avast فقط پسوندهایی از قبیل com ،doc ،exe و scr را کنترل می کند.

 

اسکن استاندارد(Standard Scan): شبیه به اسکن سریع عمل می کند. با این تفاوت که اینجا برای انتخاب فایل‌هایی که باید اسکن شوند به جای توجه به پسوند آنها، محتوای شان را بررسی می‌کند تا به نوع شان پی ببرد. اما پسوند هایی که اسکن می‌شوند تفاوت چندانی با اسکن سریع ندارند.

 

اسکن کامل(Thorough Scan): تمامی فایل ها برای جستجوی ویروس بررسی می شوند.

 

توضیح: تقسیم بندی انواع اسکن بیشترین تاثیر را بر مدت زمان اسکن دارد. ضمناً می توانید با زدن تیک Scan archive files، فایل های آرشیوی هارد دیسک خود را نیز چک کنید (فایل هایی با پسوندهای rar ،zip و...).

 

در پنجره اصلی برنامه روی http://negahbaan.com/sites/default/files/blue/1/Avast_2_2_6-negahbaan-com.png کلیک کنید تا بتوانید در منوی باز شونده ای که در شکل مشخص شده، ابزارهای قابل حملی را که می‌خواهید هنگام اسکن کنترل شوند انتخاب کنید.

 

شکل 12 – تنظیمات مربوط به اسکن سایر رسانه ها

 

در صورتی که می‌خواهید فایل‌ یا فولدرهای خاصی از هارد یا ابزارهای دیگر را، بدون بررسی کامل هارد یا آن ابزار اسکن نمایید مراحل زیر را دنبال کنید:

 

برای باز شدن پنجره انتخاب فایل و فولدرها بر روی گزینه http://negahbaan.com/sites/default/files/blue/1/Avast_2_2_8-negahbaan-com.png در صفحه اصلی کلیک کنید. با این کار صفحه‌ای همانند شکل ۱۳ برای تان باز می‌شود که می‌توانید بخش‌های مورد نظر را برای اسکن انتخاب نمایید.

 


 

شکل 13 – پنجره انتخاب فایل و فولدرها در Avast

 

مقابله با ویروس ها

در صورتی که قبلاً از آنتی ویروس مطمئنی استفاده نکرده باشید، احتمالاً بر روی سیستم خود ویروس هایی دارید که Avast آنها را پیدا خواهد کرد. اما قبل از شروع اسکن مطمئن شوید که:

 

عملیات به روز رسانی را طبق مرحله 3.1 انجام داده باشید.

تنظیمات مربوط به مراحل قبل از اسکن که در قسمت 3.2 توضیح داده شد را انجام داده باشید.

با زدن کلید http://negahbaan.com/sites/default/files/blue/1/Avast_3_0_1-negahbaan-com.png در پنجره اصلی Avast، اسکن را آغاز کنید.

 

اسکن ویروس ها بسته به حجم فایل‌ها و فولدرها و نوع اسکنی که انتخاب کرده اید، متفاوت است. در این مرحله شما می توانید کامپیوتر را به حال خودش رها کنید و به بقیه کارهای تان برسید، چون انجام مرحله اسکن ممکن است بیش از یک ساعت طول بکشد. البته می توانید در طول اسکن از کامپیوتر خود استفاده کنید و به کارتان برسید، اما بسته به قدرت سخت افزاری سیستم تان احتمالاً با مقداری کاهش سرعت و کارایی مواجه خواهید شد. باید بدانید که کمی بردباری برای سیستمی پاک و منزه از ویروس، بعداً شما را بسیار خرسند خواهد کرد.

 

4.1.چگونه یک ویروس را پاک کنیم

در صورتی که Avast ویروسی را در طول اسکن بیابد، فوراً پیغامی شبیه شکل زیر نمایش می دهد.

 

شکل 14 – پنجره اخطار ویروس

 

نکته مهم: زمانی که ویروسی در سیستم تان پیدا شود، شما انتخاب های مختلفی برای نابودی آن در اختیار دارید. امن ترین روش، Delete است. اما به هر ترتیب امکان دارد این ویروس در یکی از فایل های شما باشد و نخواهید آن فایل را پاک کنید. در این صورت می توانید گزینه Repair را انتخاب کنید تا ویروس مربوط، بدون آسیب رسیدن به اطلاعات فایل شما پاک شود. البته در صورت به روز نبودن برنامه، ضمانتی برای پاک شدن ویروس وجود ندارد. در این صورت پس از اخطار مجدد باید با زدن کلید Move to chest ویروس را به همراه فایل مربوطه به chest منتقل کنید.

 

 

4.1.1.The Virus Chest یا صندوقچه ویروس (کاربران حرفه ای)

این صندوقچه در واقع فولدر ویژه ای است که با Avast محافظت می شود که فایل‌ها را کاملاً قرنطینه کرده و مانع دخالت شان در کار سیستم عامل می شود. ویروس هایی که در این فولدر محافظت می شوند نمی توانند آسیبی به سیستم شما وارد کنند. البته شما نمی توانید فایل‌های قرنطینه شده را باز کنید یا از آن‌ها استفاده کنید، اما می توانید آن‌ها را در نهایت امنیت نگهداری کرده و امیدوار باشید تا Avast در به روز رسانی های آینده فایل‌های تان را از شر ویروس خلاص کند.

 

برای ورود به صندوقچه ویروسها (Virus Chest) بر روی http://negahbaan.com/sites/default/files/blue/1/Avast_3_2_1-negahbaan-com.png در پنجره اصلی برنامه کلیک کنید.

 

شکل 15 – صندوقچه ویروس های Avast

 

کارهای زیر را می‌توانید بر روی فایل‌های درون صندوقچه اعمال کنید:

اضافه کردن فایل (Add File): اضافه کردن فایل‌های شخصی که به سلامت و ایمنی آن‌ها اعتماد ندارید.

پاک کردن (Delete file): با این گزینه فایل‌ها به شکل غیر قابل بازگشت پاک شده و به سطل بازیافت ویندوز نمی روند.

بازیابی فایل ها (Restore file): فایل‌ها به جای قبلی شان بر روی هارد برمی‌گردند و از داخل صندوقچه پاک می شوند.

اسکن فایل ها (Scan file): فایل‌های داخل صندوقچه برای پاک سازی اسکن می شوند.
بازدید خصوصیات (Show file properties): از این طریق می توانید پنجره خصوصیات فایل‌ها را دیده و توضیحاتی را در آن اضافه کنید.

ایمیل به (ALWIL (Email to ALWIL Software: با استفاده از این گزینه فایل انتخاب شده توسط ایمیل به نرم افزار ALWIL ارسال می گردد. با این کار در مواردی را که نرم‌افزار اشتباهاً قرنطینه کرده گزارش می‌کنیم تا توسط شرکت Avast مورد بازبینی قرار گیرند. همچنین فایل‌هایی را که مشکوک هستند اما آنتی ویروس قادر به تشخیص آن‌ها نیست بعد از انتقال به صندوقچه، برای بررسی بیشتر به شرکت ارسال می کنیم.

 

4.2. چگونه با انتشار یک ویروس مقابله کنیم

حتی اگر ویروسی را از سیستم خود پاک نمایید یا آن را به همراه فایل آلوده پاک کنید، باز باید با گذراندن مراحل زیر از سلامت کامل سیستم خود مطمئن شوید:

 

شبکه و اینترنت خود را قطع کنید (کابل شبکه یا تلفن را از سیستم جدا کنید). در صورتی هم که از ارتباط بی سیم (wireless) استفاده می کنید، آن را نیز قطع نمایید. (در صورت امکان کارت وایرلس را خارج نمایید یا اینکه آن را خاموش کنید.)

 

در صورتی که کامپیوتر به شبکه داخلی وصل است، باید فوراً تمامی کامپیوترهای متصل به آن شبکه را از اینترنت و سپس شبکه، قطع کنید. سایر کاربران هم باید دست از کار با سیستم‌ها بکشند تا بتوانید ویروس را به طور کامل پاکسازی کنید. (این امر ممکن است طاقت فرسا و کسالت بار به نظر برسد، اما واقعاً ضروری و لازم است)

 

تک تک سیستم ها را با استفاده از boot-time scan ( که در ادامه به آن می پردازیم)، اسکن کرده و پس از یادداشت نام ویروس هایی که در هر سیستم یافت می شود، آنها را پاک کنید.

 

مرحله قبل را یکبار دیگر برای کامپیوتر ها تکرار کنید. این عمل باید تا زمانیکه Avast دیگر ویروسی نیابد، ادامه یابد.

 

4.3.چگونگی انجام اسکن در حالت Boot-time

Boot-time فاصله زمانی روشن کردن سیستم تا قبل از بالا آمدن کامل ویندوز است. استفاده از Boot-time کاملترین روش اسکن کامپیوتر توسط آنتی ویروس است. زیرا وقتی اسکن را از درون ویندوز انجام می‌دهید برخی ویروس ها خود را داخل فایل‌هایی کهAvast توانایی بررسی آن‌ها را ندارد مخفی می کنند، اما در Boot-time فرصت انجام این عمل را ندارند.

 

با کلیک بر روی کلید http://negahbaan.com/sites/default/files/blue/1/Avast_2_0_33-negahbaan-com.png از منوی اصلی برنامه گزینه Schedule boot-time scan را انتخاب کنید. با این کار پنجره ای همانند شکل ۱۸ باز می‌شود تا بتوانید تنظیمات لازم جهت این اسکن را انجام دهید. در صورتی که اطلاعی در خصوص گزینه های این صفحه ندارید، بدون هیچ تغییری تنها دکمه Schedule را بزنید.

 

شکل 16 – پنجره boot-time scan در Avast

 

حال باید برای شروع به کار boot-time scan سیستم تان را ری استارت کنید. وقتی که سیستم خود را ری استارت می کنید –اگر از ویندوز XP استفاده می کنید- مطابق شکل 19 عملیات اسکن آغاز می شود. در ویندوز ویستا و 7 این اسکن در صفحه ای سیاه انجام می‌شود که لوگوی ویندوز در بالای آن قرار دارد. طی زمانی که عملیات اسکن در حال انجام است، شما نمی‌توانید با سیستم تان کار کنید. اما بهتر است جلوی کامپیوتر باشید و مراحل کار را دنبال کنید تا بتوانید پاسخ لازم را به اخطارهای سیستم بدهید.

 

شکل 17 – نمایی از boot-time scan در Avast

 

در صورتی که ویروسی کشف شود، می توانید دستور لازم برای برخورد با آن را همانطور که در شکل مشخص است، صادر کنید. عملیات پاک سازی، جا به جایی و یا ارسال به Virus Chest را برای هر ویروس انجام دهید و یا حتی ویروسی را نادیده بگیرید. در صورتیکه یکی از انتخاب های Delete all, Move all, Repair all یا Ignore all را انتخاب کنید، آن انتخاب بر روی تمامی ویروس های یافت شده اعمال می شود.

 

4.4.درباره (Virus Recovery Database (VRDB

VRDB یکی دیگر از لایه‌های امنیتی است که Avast برای مقابله با آسیب ویروس ها پیش‌بینی نموده. این بخش به شما اجازه می دهد سیستمی را که با ویروس آسیب دیده و از کار افتاده است به حالت امن و قابل استفاده قبلی برگردانید.

 

Avast بطور اتوماتیک، پشتیبانی امن از وضعیت فعلی فایل های مهم سیستم ایجاد می کند و در صورت بروز مشکل در آینده، سعی می‌کند این فایل ها را به حالت امن بر گرداند.

این بخش از Avast پس از نصب برنامه بصورت خودکار فعال می شود. می توانید برای داشتن یک نسخه پشتیبان، مطابق شکل با راست کلیک بر روی آیکون http://negahbaan.com/sites/default/files/blue/1/Avast_2_0_4-negahbaan-com.png  در Taskbar ویندوز، گزینه Generate VRDB Now! را انتخاب نمایید.

 

شکل 18 – انتخاب گزینه !Generate VRDB Now در منوی باز شده ی برنامه
ممکن است انجام این کار چندین دقیقه طول بکشد، اما شما می توانید حین انجام آن به کارتان با سیستم ادامه دهید.

 

سوالات متداول

 

سوال: اگر از کامپیوتری در کافی نت استفاده کنم، چگونه می توانم مطمئن باشم که فایل های من آلوده نشده اند؟ چون در بیشتر مواقع سیستم‌های کافی نت ها فاقد آنتی ویروس هستند یا آنتی ویروس مطمئنی روی آنها نصب نیست.

 

پاسخ: این سوال بسیار خوبی است و اینکه شما بر روی فایل های خود وسواس دارید هم عالی است. باید بدانید استفاده از سیستم هایی که افراد زیادی از آنها استفاده می کنند، همیشه ریسک بالایی می طلبد و شما نمی دانید چه نرم افزارهایی در این سیستم ها در کمین فایل های شما نشسته اند تا آنها را آلوده کنند. پیشنهاد من این است که تا حد ممکن از این کامپیوترها استفاده نکنید تا فایل هایتان آلوده نشوند. اما اگر مجبور به استفاده از این سیستم ها هستید، می توانید نسخه ای کم حجم از Avast را که قابلیت استفاده بدون نصب دارد، دانلود کرده و در فلش دیسک خود داشته باشید و قبل از استفاده از هر سیستمی ابتدا آن را اسکن کنید. این برنامه نسخه کوچک و مقدماتی از Avast است، که با قدرتی شبیه نسخه اصلی به جستجوی ویروس ها می پردازد. برای دانلود آن به لینک زیر مراجعه نمایید:

 

http://www.avast.com/eng/down_cleaner.html

سوال: من چندین کامپیوتر دارم اما اینترنت ام چندان سریع نیست. چگونه می توانم بسته های آپدیت برنامه را دانلود و همه سیستم هایم را آپدیت نمایم؟

 

پاسخ: شما می توانید بسته های به روز رسانی آفلاین برنامه را از لینک زیر دانلود کرده و تک تک سیستم هایتان را بصورت آفلاین به روز کنید.

 

http://www.avast.com/eng/update_avast_4_vps.html

 

 

سوال: در صورتیکه Avast را از روی سیستم پاک کنم، چه اتفاقی برای صندوقچه ویروس ها (Virus Chest) می افتد؟

 

پاسخ:در صورت پاک کردن برنامه، تمامی فایل های این قسمت به طور کامل از سیستم شما پاک می شوند.

 

 

سوال: آیا لازم است که قابلیت On-Access در Avast همواره روشن و آماده به کار باشد؟

 

پاسخ: توصیه می شود که سیستم On-Access در Avast همیشه فعال باشد، تا بتوانید از نفوذهای ناگهانی به سیستم جلوگیری کنید. به دلیل کار با اینترنت، خواندن ایمیل ها و یا استفاده ابزارهایی مانند فلش دیسک ها، سی دی و غیره همواره در معرض خطر خواهید بود.

 

 

سوال: اینترنت من بسیار کند است، چطور می توانم تعداد دفعاتی که Avast آپدیت می شود را تنظیم کنم؟

 

پاسخ: با گذراندن مراحل زیر می توانید این کار را انجام دهید:

بر روی کلید http://negahbaan.com/sites/default/files/blue/1/Avast_2_0_33-negahbaan-com.png در پنجره اصلی برنامه کلیک کنید.

از منوی باز شده، گزینه Setting را کلیک کنید و از لیست سمت چپ پنجره Setting گزینه Update را انتخاب کنید.

در سمت راست بر روی Details کلیک کرده و عدد 240 دقیقه مقابل Auto-Update را به عددی بزرگتر تغییر دهید.

چهت دانلود از اینجا وارد سایت Avast شوید

 
طبقه بندی: انتی و یروس فایر وال
نویسنده : هاشم : ۱۱:٢٧ ‎ق.ظ ; ۱۳٩٠/۳/۱٥
Comments نظرات () لینک دائم