زیتون(روان شناسی ازدواج)

28 مهرماه :روز جهانی پوکی استخوان

سیده زهره طباطبائی

28 مهر ماه مصادف با 20 اکتبر از طرف بنیاد بین‌المللی پوکی استخوان، روز جهانی پوکی استخوان نامیده شده است.

 شعار امسال روز جهانی پوکی استخوان، استخوان های خود را دوست بداریم است و در این روز روی سه راهکار اصلی پیشگیری از پوکی استخوان از جمله قرارگرفتن در معرض نور آفتاب، مصرف غذای غنی از کلسیم و ورزش، تمرکز می شود.


 

WOD

 

آشنایی با روز جهانی غذا


 

همه می دانیم که غذا یکی از نیاز های اصلی و اساسی بشر برای بقا یش است.

اما متاسفانه  در دام اختراعات و کشفهای جدید اسیر می شویم و با دست خود غذای انسانهای عصر حاضر و انسانهای آینده را نابود می کنیم.

استفاده از کودهای شیمیایی - احداث سد -احداث پالایشگاه در مناطق ساحلی و دریاها -تولید ات لباس و وسایل تجملاتی بیش از نیاز و مصرف گرایی از این دست کار هایی هستند که به تخریب محیط زیست می انجامند و تخریب محیط زیست مساوی است با نابودی منبع غذا.

انسان طبیعی یعنی غیر ماشینی انسانی است که عاشق زندگی است.

یعنی انسان واقعی عاشق طبیعت است نه مخرب آن.

آشنایی با روز جهانی غذا
16 اکتبر، برابر با 24 مهر، ، به عنوان روز جهانی غذا نام‌گذاری شده است.

در سال 1945 میلادی در چنین روزی سازمانی جدید در سازمان ملل با نام سازمان خواروبار کشاورزی (FAO) ایجاد شد تا تلاش کند دولت ها را متقاعد ، متعهد و هدایت کند که سیاست های کشاورزی پایدار و سالم را توسعه دهند ، به مدیریت آب در کشاورزی اهمیت دهند. بر قیمت غذا نظارت کنند به گونه ای که مردم در تمام اوقات به غذای کافی و سالم دسترسی داشته باشند تا آرزوی بزرگ مصلحان جهان رنگ عمل به خود بگیرد و همه جهانیان در دنیای سالم تری زندگی کنند.

روز جهانی غذا توسط کشورهای عضو فائو در بیستمین کنفرانس این سازمان در نوامبر سال 1979که در واقع روز تاسیس فائو است نام‌گذاری شد و همه ساله مراسمی در بیش از 150 کشور جهان برای بزرگداشت آن برگزار می‌شود.

در این روز، سازمان‌های بین‌المللی، به انگیزه برقراری روابط در زمینه کشاورزی و زمینه‌سازی برای جلوگیری از فقر و گرسنگی و نابودی محیط‌زیست، تلاش می‌کنند.

استفاده از تجربیات، نحوه تغذیه، انتقال فن‌آوری از کشورهای توسعه‌یافته به کشورهای در حال توسعه، موجب رونق و پیشرفت در صنعت مواد غذایی در ملل جهان سوم می‌شود.


هر سال با توجه به شرایط موجود جهان شعاری برای این روز از طرف این سازمان تعیین می‌ شود .سال2011 میلادی یعنی سالی که جهان با بحران اقتصادی سر می‌ کند

شعار قیمت مواد غذایی از بحران تا ثبات Food prices –from crises to stability  برای توجه بیشتر جهانیان به این روز، انتخاب شده است.

قیمت غذا در چند سال اخیر بشدت افزایش یافته است و همزمان با این افزایش قیمت، دسترسی بخشی از ساکنین کره خاکی ما به غذای کافی با دشواری روبروست . بحران گرسنگی روبه افزایش است و اسفبارتر اینکه اغلب این گرسنگان در مناطق روستایی کشور ها زندگی می‌ کنند همان جایی که باید بیشترین تلاش‌های کشاورزی صورت گیرد تا مزرعه های کار و تلاش به ثمر بنشینند.

16 اکتبر هرسال سازمان خواربار و کشاورزی فائو، روز جهانی غذا را با شعار و پیامی به جهانیان یاد آوری می‌ کند گویا در این روز زنگ ها برای تغذیه و سلامت محرومان جهان بصدا در می‌آید گویا برای چندمین بار در طول سالها یادآوری می‌ کند که تعهدها برای حذف گرسنگی چه شد ؟ چرامیثاق ها را فراموش کرده اید در این روز سازمانهای متولی امنیت غذا و سلامت چگونه عملکرد خود را توجیه می‌ کنند . بحران گرسنگی دیگر خاموش نیست. صدا بگوش همه مردم جهان رسیده است . به زبان آماردر جهان امروز از هر 7 نفر یک تن با رنج گرسنگی روز تاریک خود را شب می‌ کند.

خط فقر هر روز به سطح بالاتری می‌ رسد و عده ای را درخود غرق می‌ کند. کتمان این چالش و خود را به ندیدن زدن ها دیگر رنگ باخته است .

hunger.jpg

بحران قیمت ها در کشور ما به زبان بانک مرکزی خود گویا ترین پیامش اینست که ادامه این وضع بیش از پیش وضعیت تغذیه خصوصا گروه آسیب پذیر کشور ما را نیز بسوی بحران تلخ گرسنگی می‌ کشد.

نگاهی به روند رو به رشد قیمت مواد غذایی که باید در این سالها بارها توجه متولیان سلامت را بخود جلب می‌ کرد نشانه تلخی از گرسنگی هایی است که پشت پرده آبروداری مخفی است اگر چه تحقیقات ملی گرسنگی سلولی یا کمبود املاح و ویتامین ها را برملا کرده است باید گفت که اغلب راه حلهایی که برای حذف گرسنگی پنهان، جامه عمل هم پوشیده بود متاسفانه متوقف شده است .

در طول سالهای 1386 تا خردادماه سال جاری انواع فراورده های لبنی بین 50 تا 112 در صد افزایش قیمت داشته است. در طول همین سالها :

تخم مرغ 170 در صد ، برنج 100 تا 140 درصد ، حبوبات تا 79 در صد ،میوه های تازه 80 تا 146 درصد ، سبزیها ی تازه از 60 تا 120 درصد ،انواع گوشت از 52 تا 165 درصد افزایش قیمت داشته اند.

اگر چه همیشه به این نازیده ایم که کشور ما ، کشور ثروتمندی است و ما مشکلات قاره سیاه را نداریم ولی زمانی که این ثروت ملی ما به صورت عادلانه در مناطق مختلف کشور صرف سرمایه گذاری های بنیادی و منطقی برای تولید بیشتر نشود ، وقتی سیاستهای غذایی مناسبی نداشته باشیم ، وقتی سیاست های سلامت اغلب درمان نگر باشد و نه پیشگیرانه و در درمان نیز بخش عمده هزینه ها به عهده مردم باشد، وقتی برنامه های پیشگیرانه ملی و تغذیه‌ای که خود موجب کاهش شیوع بیماریها می شود متوقف باشد چگونه می‌ توان گفت ما از این معرکه جهانی به دوریم و سیل ویرانگر گرسنگی به کشور ثروتمند ما نمی رسد؟

همه جهانیان مسئولیت مشترکی در قبال حذف فقر و گرسنگی دارند .کشورها ی ثروتمند زمانی می‌توانند در عرصه جهانی مطرح و مورد اعتبار باشند که سیاست هایی برای حفظ منابع کشاوری، توجه به کشاورزی پایدار، مدیریت منابع آب، تربیت نیروی کشاورزی ماهر، حمایت از تولید داخلی و ایجاد سامانه ای برای شناخت اقشار آسیب پذیر و تدوین قوانین حمایتی برای آنان داشته باشند.

نویسنده : هاشم : ٩:۳٧ ‎ب.ظ ; ۱۳٩٠/٧/٢۸
Comments نظرات () لینک دائم