زیتون(روان شناسی ازدواج)

بررسی طلاق عاطفی یاحقوقی به دنبال اختلال در مسائل جنسی درکنگره پنجم دانشگاه شاهد

 
دبیر علمی پنجمین کنگره خانواده و سلامت جنسی گفت: اختلال در مسائل جنسی منجر به بروز طلاق عاطفی یا حقوقی می‌شود.
شفاف: پنجمین کنگره سراسری خانواده و سلامت جنسی صبح امروز در تالار امام بیمارستان امام خمینی برگزار شد.

رسول روشن رئیس دانشگاه علوم انسانی دانشگاه شاهد و دبیر این کنگره در جمع خبرنگاران در خصوص این همایش گفت: در این کنگره ابعاد مختلف مسائل جنسی خانواده‌ها در حوزه‌های فقه و حقوق، پزشکی و روان‌شناختی مورد بحث و بررسی قرار خواهد گرفت؛ قصد داریم در سال‌های آینده برای هر کدام از این موضوع‌ها یک همایش تخصصی برگزار کنیم.

وی در ادامه گفت: مسائل جنسی در خانواده بین زن و مرد یک کارکرد طبیعی است، گاهی اوقات این کارکرد طبیعی بر اثر مسائل مختلف دچار اختلال می‌شود؛ ‌ ارضای غریضه‌های جنسی باید به طریقی که در فرهنگ ایرانی ما تعریف کرده اتفاق بیفتد.

این روان‌شناس خاطرنشان کرد: گاهی اوقات در خانواده‌ها این مسائل به صورت مستقیم مابین زن و مرد و گاهی اوقات به صورت غیر مستقیم مطرح می‌شود؛ در زمانیکه این رابطه تنظیم شده نباشد در قالب بهانه‌جویی‌ها و اختلافات خود را نشان می‌دهد، همین امر منجر به طلاق عاطفی و یا طلاق حقوقی در موارد حاد خواهد شد.

وی در ادامه تصریح کرد: تحقیقات انجام شده نشان می‌دهد که این موضوع تأثیر بسزایی بر روی اختلافات خانوادگی دارد؛ افسردگی و اعمال خشونت از عوارض تنظیم نبودن و اختلال در این نوع رابطه می‌شود؛ حدود ۳۰ تا ۴۰ درصد طلاق‌ها زمینه جنسی دارند.

روشن با اشاره به نقش اختلالات روانی در به هم خوردن رابطه جنسی صحیح در خانواده‌ها گفت: مسائل روانی مانند شیزوفرنی‌ها و اسکیزوفرنی‌ها ممکن است باعث کم‌کاری و پرکاری روابط جنسی شود.

وی در خصوص آمادگی روانی در مسائل مربوط به باروری نیز گفت: آمادگی روانی برای بارداری بسیار مهم است باید زوجین رابطه عاطفی گرمی داشته باشند و هر دو از لحاظ روانی آماده پذیرش نوزاد خود باشند.

این روان‌شناس در خاتمه فقدان بیماری‌هایی مانند انواع افسردگی‌ها و اضطراب‌ها را در پدر و مادر مهم دانست.
نویسنده : هاشم : ۱:٥۸ ‎ب.ظ ; ۱۳٩٠/۸/٥
Comments نظرات () لینک دائم