زیتون(روان شناسی ازدواج)

زنان

 نویسنده: معصومه ابتکار

 این روزها عجب سروصدایی کرده موضوعات زنان. هرجا می روی حرف از آنهاست. از طرح امنیت اجتماعی و عوارض و عواقب آن تا صحبت های امام جمعه محترم مشهد که بد حجابی را از مصادیق جرم دانسته و با نفی برخورد فرهنگی، خواستار ریشه کنی آن شده است.

 

از تجمع در دانشگاه سهند تبریز در اعتراض به برخورد با خانم های دانشجو به خاطر پوشش آنها تا درخواست فیفا برای اجازه حضور خانم در استادیوم ها. از سهمیه بندی جنسیتی برای ورود متقاضیان زن به دانشگاههای دولتی که بدون کمترین اطلاع رسانی و انعکاس خبری صورت گرفت و بسیاری را از ادامه تحصیل در رشته های مورد علاقه مایوس کرد تا صفحات حوادث روزنامه ها که نشانگر افزایش قتل های خانوادگی است با این مشخصه که: همیشه پای یک زن در میان است!

 

همه اینها البته با فرارسیدن گرمای زودرس تابستان امسال اوج می گیرد و شرایط جالبی را فراهم می کند. یادم هست یک نفر می گفت مگر دولت بیکار است که به چند لاخ موی جوانان بند کند؟ حتما شما هم یادتان هست... ولی ...

 

تازه، به اینها باید میزان حضور خانم ها و دخترخانم های جوان را در انتخابات اضافه کرد که نشانگر بی تفاوتی آنها در پرداختن به مباحث جدی سیاسی است. البته این نقش کمرنگ در عرصه سیاسی بازتابی از نوع نگاه فعلی نسبت به آنان و حق تعیین سرنوشتشان است. 

 

 در این حال نمی دانم چرا دولتی که با شعار حمایت از جوانان به ویژه ازدواج آنها سر کار آمد،  اکنون علاوه بر بیکاری و گرانی روزافزون شرایطی را فراهم کرده که امر ازدواج  نیازمند شجاعت و عملیات متهورانه و بلکه محیرالعقول شده است. مثلا تهیه مسکن برای زوج های جوان، آدم را یاد تدارک برنامه سفر به فضا با فضاپیمای شاتل می اندازد، نه؟

 

وضعیت پوشش و عفاف جامعه و میزان دینداری هم که دغدغه جدی طیف مدعی اصولگرایی است از سال های پیش بهتر که نشده، بدتر هم شده و شاهد آن نظرسنجی های مختلفی از جمله آخرین آنهاست که استفاده از مشروبات الکلی برای 25 درصد از پاسخ دهندگان در میان جوانان بلااشکال می نماید. برخی آمارها از داخل مجموعه آموزش و پرورش هم که جای نگرانی های بسیار دارد. 

 

نمی دانم چرا صدایی از منتقدین تند دولت قبل شنیده نمی شود؟ آنها که در شرایطی بسیار بهتر از اکنون، داد و فغانشان از فساد و فحشا گوش فلک را کر کرده بود حالا کجا هستند؟ آیا این شجاعت را دارند که اعتراف کنند برخوردهای سلبی و محدود کننده و ارشادات نصیحت گونه نه تنها اثری نداشته بلکه وضعیت دشواری را پیش روی جامعه قرار داده است؟

 

در این میان البته مواضع مترقی حضرت آیت الله صانعی در مصاحبه اخیر خود مایه امیدواری برای بانوان بوده است. آیت الله صانعی با تاکید بر مساوات بین زن و مرد در اسلام خواستار اصلاح قوانین مرتبط با حقوق زنان شدند.

 

در تعجبم که راز حضور گسترده و موثر زنان در روند پیروزی انقلاب اسلامی اینگونه نادیده گرفته می شود. یعنی برخورد منطقی و احترام آمیز و درک هویت مستقل فردی و اجتماعی زن که در مواضع مترقیانه امام و بعد مقام رهبری وجود داشته و از عوامل مهم پیشرفت های غیرقابل انکار آنان در زمینه های مختلف شد. اما در شرایط کنونی به نظر می رسد دولت و مدعیان اصولگرایی با عقب گرد آشکار دراین زمینه پاسخ روشنی برای مطالبات به حق جوانان و دختران ایرانی ندارند. آیا ادامه این وضعیت به بی تفاوتی و فاصله گرفتن آنها از آرمان های انقلاب نمی انجامد؟ چه کسی مسئولیت آثار و عوارض این بی تفاوتی را برعهده می گیرد؟ آنان که چشمشان را بر روی واقعیت ها بسته اند؟

 

در هر صورت گفتمان مترقی حقوق زن مسلمان از اجزا لاینفک گفتمان انقلاب اسلامی و اصلاحات است و اگر راه حل، امید و چشم اندازی متصور باشد در همین نگاه مترقی، شجاعانه و آینده نگر است؛ نگاهی  که هیچ نسبتی با دیدگاههای متحجرانه و متعصبانه درمورد زن ندارد. 

   

زیتون : اگر این روزها فساد زیاد شده هیچ سروصدائی از اعتراض نیست باید این کلام امام را مد نظر قراردادکه فرمود: «مواظب باشید یک مرتبه چشمتان را باز نکنید ببینید انجمن حجتیه همه چیزتان را ازبین برده است » چون دولت خاتمی دولت خط امام وطرفداراسلام امام خمینی بود حجتیه ایها از آن دولت عقده داشتند والا خودشان افراد کهتری (دارای عقده حقارت) هستند که نمی فهمند چکارمی کنند وهمه هم وغم شان درآن قضایا جا انداختن انجمن حجتیه بود .

برای چه ازگسترش فساد وتباهی ناراحت باشند!حجتیه ای های نفوذی آرزوشان است که فساد جامعه را بگیرد!!! تا اربابانشان ، صهیونیست های پلید ازاینها راضی باشند مگرجزاین است که انجمن حجتیه لایه دوم یا آن روی سکه بهائیت است که دست ساز اینتیلجس سرویس انگلیس است وسرویس جاسوسی اسرائیل ، موساد، برایشان سردست می شکند حجتیه ایهای نفوذی نقشی جزاین برای خود قائل نیستند . خدا هدایت کند آنان را که تحت تأثیر اینها واقع میشوند ومقدس مآبی می نمایند. خدا هدایت کند ساده اندیشان متدین را که دل به حجتیه خوش کرده اند خدا هدایت کند همه ما را وازشراینها نجات دهد .

یادتان است سخنرانی 8/10/60 امام را که فرموده به اینها «قلم پایتان را می شکنیم »

 

نویسنده : هاشم : ۱٢:٥٠ ‎ب.ظ ; ۱۳۸٩/۱۱/۱٧
Comments نظرات () لینک دائم