زیتون(روان شناسی ازدواج)

مصاحبه رادیو فرهنــــگ با هنرمندعزیزرضا رویگری درباره سرود الله الله درسال 57

مهسا
 
رضا رویگری  با حضور در شبکه رادیویی فرهنگ از خاطرات خود از رادیو، برنامه های آن و همچنین سرود به یاد ماندنی «الله الله» گفت. مصاحبه ای را که می خوانید، ماحصل گفتگوبا این هنرمند خوب کشورمان است که در ذیل می خوانید:
خاطرات رادیو معمولاً فراموش ناشدنی است، شما هم از رادیو خاطره جالبی دارید؟
من دستگاههای موسیقی ایرانی را از رادیو یاد گرفتم، اصلاً برای آشنایی آنها به هیچ کلاس آموزشی نرفتم. یک ضبط صوت داشتم و برنامه گلها را ضبط می کردم و بعد از روی آن آموزش می دیدم.
همیشه صبحهای جمعه برای گوش دادن به برنامه «صبح جمعه با شما» به منزل خاله ام که نزدیک رودخانه تجریش بود می رفتم و با دو پسرخاله ام شنونده همیشگی این برنامه بودیم و بعد از آن نیز ساعت 13 قصه جمعه را گوش می دادم یکی از خاطرات شیرین من با رادیو صبح جمعه خانه خاله ام بود. رادیو با این خاطرات در ذهنم ثبت شد.
اولین بار صدای شما کی از رادیو پخش شد؟
سال 50 یا 51 بود. من هنرپیشه تئاتر بودم دوستی داشتم که گزارشگر برنامه «جنگ شب» رادیو بود با من مصاحبه ای کرد و من هم آواز مرحوم بدیع زاده «خزان عشق» را خواندم.
از خاطرات خود دربارة سرود الله الله بگوئید؟
اواخر پائیز 57 بود آقای خشنود در یک روز برفی به منزل ما تشریف آوردند. گفت من یک آهنگ دارم که تصمیم دارم شما بخوانی من در جواب گفتم جوانان ما در حال مبارزه اند و کشته می شوند چه وقت آهنگ خواندن است؟ آقای خشنود گفت اتفاقاً آهنگ من نیز مربوط به همین حال و هوا است و بر مبنای همین شعارها ساخته شده من هم قبول کردم چند بار رفتیم منزل آقای خشنود و با پیانو تمرین کردیم هشتم دی 57 سرود را ضبط کردیم و در سوم و چهارم بهمن روی نوار کاست بین مردم پخش کردیم. مردم از آن استقبال کردند به طوریکه در دکه ای واقع در میدان توپخانه دیدیم که مردم یک صف طولانی تشکیل دادند تا نوار را بخرند. 23 بهمن نیز از صدا و سیما پخش شد.
3 سال قبل از انقلاب یک دوستی داشتم یک روز آمد کارگاه تئاتر به من گفت دیشب یک خواب عجیبی دیدم گفت خواب دیدم مردم در حال شلوغی و جنگ و جدال هستند و تو شروع به خواندن کردی، مردم ساکت شدند و گوش به صدای تو سپردند.
روزی که این آهنگ را بردیم به دانشگاه دادیم، در حیاط دانشگاه همه مردم گروه گروه در حال بحث و جدال بودند. وقتی آقای خشنود این آهنگ را به مسجد دانشگاه داد و وقتی از گلدستة دانشگاه پخش شد دست از بحث کشیدند و سکوت محض حکم فرما شد آن لحظه یاد خواب دوستم افتادم که تعبیر شده بود.
عصر 23 بهمن آهنگ از رادیو پخش شد و شب بعد رادیو اعلام کرد خواهش می کنم شماره های سازمان را اشغال نکنید همه مردم از صدا و سیما تقاضای پخش این آهنگ را داشتند.
این آهنگ در کدام استودیو ضبط شد؟
در استودیوی صبا ضبط شد. رحیم شبخیز صدابردار، حسین سرافراز شاعر و فریدون خشنود نیز آهنگسازی این اثر را به عهده داشت و کرها را چند نفر می خوانند و من نیز با آنها همراهی می کردم سازها هم سنج و طبل و زنجیر بود.
اذان آخر آهنگ پیشنهاد چه کسی بود؟
اذان آخر پیشنهاد خودم بود به آقای خشنود گفتم ایشان نیز قبول کردند.
چرا جوانها اینقدر جذب این آهنگ می شوند؟
این آهنگ خلوصی درونی دارد که همه را جذب خود می کند و ملودی آقای خشنود نیز بی نظیر است.
چندی پیش خاطره ای برایم زنده شد در یک جشنی دعوت بودیم مجری برنامه آقای احمدزاده یک آقایی را به من معرفی کرد که یکی از کسانی بود که موقع ضبط این آهنگ در گروه کر می خواند و من بعد از سالها ایشان را دیدم.
مخاطب چه برنامه هایی از شبکه فرهنگ هستید؟
به خاطر علاقه زیادی که به موسیقی ایران دارم برنامه نیستان و گلهای ایرانی را بسیار دوست دارم. رویدادهای فرهنگی، هنری و تحلیل مباحث هنری را در هفت اقلیم و اخبار مربوط به تئاتر و تحلیل اجراهای روی صحنه را از طریق برنامه جمعه ها با تئاتر این شبکه پیگیری می کنم.
و برای دست اندرکاران این برنامه ها و مدیریت محترم شبکه فرهنگ بابت توجه به مقولات فرهنگی هنری آرزوی توفیق روزافزون را دارم.
نویسنده : هاشم : ۱٢:٢۸ ‎ب.ظ ; ۱۳٩٠/۸/٢٥
Comments نظرات () لینک دائم