زیتون(روان شناسی ازدواج)

لاس زدن

نوشته فاطمه اختصاری

 می دانید به چه کاری می گویند «لاس زدن»؟ اصلا تا به حال به آن فکر کرده اید؟

در جستجویی که من در اینترنت و فرهنگ لغات داشتم به این تعاریف برخوردم. در فرهنگ معین برای معنی لاس زدن، در آغوش کشیدن و بوسیدن آورده شده است. در تعاریف موجود دیگر عنوان شده است که لاس‌زدن گونه‌ای برهم‌کنش میان دو نفر برای ابراز علاقهٔ جنـ-سی و یا رمانتیک است. که شامل گفتگو، زبان بدن، یا تماس بدنی کوتاه‌مدت می باشد. این اتفاق هم می تواند یک طرفه و یا دو طرفه رخ دهد. ریشه ی واژه ی لاس زدن در فارسی ممکن است با واژه ی لاس در زبان پشتو به معنی دست و دست کشیدن یکی باشد.

اما تعریفی که من از «لاس زدن» دارم مقداری گسترده تر از این حرف هاست و به جنس و جنسیت خاصی محدود نمی شود. فکر می کنم شما هم با نظر من موافق باشید. چند تا مثال می آورم:

اگر وقتی دلتان گرفته با غیرهمجنستان درد دل می کنید اما با همجنستان نه!

اگر با همکار غیرهمجنستان قرار ناهار می گذارید و با همکار همجنستان خیر!

اگر با غیر همجنستان شوخی های بدنی می کنید، اما (در شرایط یکسان) با همجنستان چنین برخوردی نخواهید داشت!

و تمام مثال هایی از این دست... یعنی دارید لاس می زنید!

به همین راحتی!

در واقع لاس زدن مجموعه ای از کارهایی است که شما آنها را به جنس مخالفتان اختصاص می دهید و در همان شرایط حاضر نیستید با همجنستان انجام دهید. حالا این کارها درجات متفاوتی دارد. از صحبت کردن و اس ام اس زدن و خندیدن و ... شروع می شود تا دست دادن و نیشگون گرفتن و حتی بغل کردن و کنار هم خوابیدن.

اختصاصا عمل سـ-کس را وارد این مقوله نمی کنم زیرا خواهید گفت درصورتی که همجنس گرا نباشید نمی توانید با همجنس خود سکس کنید. قبول! اما بغل گرفتن و خوابیدن می تواند دوستانه باشد. شما آقای محترم اگر دوست همجنست دلش گرفته باشد، بغلش نمی کنی؟ سرش را نمی گذاری روی شانه ات؟ دستش را نوازش نمی کنی؟ شما خانم عزیز اگر دوست همجنست تنهایی اش عود کرده باشد، کنارش نمی خوابی؟ توی آغوشت نمی گیری اش؟

می خواهم بگویم فکر نکنید لاس زدن مختص پسرهای علاف سر کوچه و جـ-نده ها است، بلکه حتی شما! بله حتی شما دوست روشنفکر و شاعرعزیز من خیلی وقت ها داری لاس می زنی و حواست نیست و فقط بلدی بقیه ی دنیا را به این عمل متهم کنی.

دقیقا همان وقتی که یک بیت شعر اس ام اس می کنی، اما فقط به شاعر های غیرهمجنست!

دقیقا همان وقتی که سفر می روی تا با شاعران دیدار کنی، اما فقط با غیرهمجنس هایت تماس می گیری و قرار می گذاری!

دقیقا همان وقتی که فقط شعر و داستان غیرهمجنس هایت را برای چاپ در مجله ای انتخاب می کنی!

دقیقا همان وقتی که فقط شعر و داستان و مطالب غیرهمجنست را لایک می زنی و شیر می کنی!

دقیقا همان وقتی که دلت می خواهد با غیرهمجنست حتی سینما و تئاتر بروی، قدم بزنی، کافی شاپ بروی، سیگار بکشی و وقتی دلت گرفت دستت را بگیرند!

دقیقا همان وقت هاست که داری لاس میزنی!

من در این نوشتار نمی خواهم وارد قضاوت بشوم و لاس زدن یا نزدن را ارزش گذاری کنم. این را واگذار می کنم به خودتان. زیرا هر کسی در ساختار ذهنی خودش این طبقه بندی از خوب تا بد را دارد. من فقط می خواهم باز هم و باز هم بگویم به رفتار خودتان دقیق شوید و از یک زاویه ی دیگر به خودتان نگاه کنید. بعد با ساختار ذهنی شخصی تان در مورد رفتارهای خود قضاوت کنید.

البته مشخص است این متن در ارتباط با روابط افراد استریت (هتروسکشوال) نوشته شده و مثلا در مورد افراد هموسکشوال موارد بالعکس می شود.

نویسنده : هاشم : ۱٢:٥٥ ‎ب.ظ ; ۱۳٩٠/٩/٢۳
Comments نظرات () لینک دائم